Вступні до магістратури та аспірантури: що потрібно знати
Вступні до магістратури та аспірантури: що потрібно знати
деталі за посиланням: https://testportal.gov.ua/vstupni-do-magistratury-ta-aspirantury-shho-potribno-znaty/
18-го квітня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «ЕВОЛЮЦІЯ ЯК УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАКОН» виступив директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України доктор технічних наук академік НАН України професор ШИРОКОВ ВОЛОДИ́МИР АНАТО́ЛІЙОВИЧ.
У своєму вступному слові головуючий – академік С.О.Костерін відзначив, що для академіка В.А.Широкова є властивим дуже яскравий спектр наукових інтересів, він є відомим фахівцем у галузі математичної та прикладної лінгвістики і лексикографії, теорії інтелектуальних мовно-інформаційних систем, фундатором вітчизняної наукової школи лінгвістичної технології. Володимир Анатолійович активно займається проблемами квантової інформації та квантової лінгвістики, лінгвістичних онтологій, системного аналізу, когнітології, концептології та концептографії. В останні 20 років академік В.А.Широков також акцентує свою увагу на аналізі загальних проблем еволюції Світу. Так, ним були сформульовані основні положення загальної концепції еволюції, зокрема, введено поняття механізму еволюції і основний закон (необхідна умова) еволюції: зростання складності системи, що еволюціонує. З еволюційних позицій В.А. Широковим проаналізовано доктрину «керованого хаосу», гіпотези технологічної сингулярності і трансгуманізму. Володи́мир Анато́лійович - засновник і координатор програми створення серії українськомовних словників нового покоління «Словники України»: значним досягненням В.А. Широкова та його наукової школи стало створення першого повномасштабного українського електронного словника – Інтегрованої лексикографічної системи «Словники України». Академік Широков - лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Наш доповідач відомий і як композитор – його вокальні твори виконують професійні музиканти.
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано академіку В.А.Широкову (з рефератом доповіді можна знайомитись за адресою Авторські тези доповіді (PDF)).
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології». Засідання семінару відбуваються в Актовій залі Інституту.
Інформую Вас, що у квітні місяці 2025 р. відбудуться два (!) засідання семінару.
Як Вам вже відомо з попередньої розсилки, 18 квітня (п’ятниця, 10-30) на семінарському засіданні із доповіддю «Еволюція як універсальний природний закон» виступіть академік НАН України професор В.А.Широков (засідання буде провадитися безпосередньо в Актовій залі, адреса для підключення в онлайн-режимі, як раніше було анонсовано - https://meet.google.com/tox-zmxe-dbb ).
А 25 квітня (п’ятниця, 10-30) на черговому засіданні семінару (22-му) з доповіддю «Нефункціоналізовані наночастинки та наноструктуровані поверхні як антивірусні/антимікробні агенти» виступить доктор фіз.-мат. наук професор Лозовський Валерій Зіновійович, кафедра теоретичних основ високих технологій Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка. По-суті, у доповіді буде йти мова за наступне: «Чи можна зламати вірус?».
До цього листа додаю авторські тези доповіді проф. Лозовського В.З.
Як завжди, прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за наступною адресою: https://meet.google.com/jvg-kcsp-uxj
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
До уваги абітурієнтів 2025 року!
У 2025 році умовою допуску до вступу в аспірантуру Інституту будуть результати єдиного вступного іспиту (ЄВІ) в 2023, або 2024, або 2025 роках з оцінкою за кожен блок (ТНЗК та іноземна мова) не менше 150 балів та єдиного вступного випробування з методології наукових досліджень (ЄВВ) не менше 100 балів, які проводяться Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства.
https://testportal.gov.ua/vstupni-do-aspirantury/
ЗУСТРІЧ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ БІОХІМІЇ
ІМ. О.В.ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ
АКАДЕМІКА НАН УКРАЇНИ С.О. КОСТЕРІНА
ІЗ СТУДЕНТАМИ ІНСТИТУТУ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ
КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
11 квітня 2025 р. відбулася зустріч академіка НАН України професора С.О.Костеріна з студентами-бакалаврами 2-го і 3-го курсів навчання кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики Навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Від Інституту високих технологій участь у зустрічі прийняли зав. кафедрою кандидат біологічних наук О.Ю.Нипорко та професор кафедри доктор біологічних наук О.В.Цимбалюк.
В своєму виступі перед студентами С.О.Костерін розповів про історію Інституту біохімії, акцентував увагу на наукових досягненнях його колективу напередодні 100-річчя нашої установи. Мова йшла за визначні фундаментальні та прикладні досягнення вчених Інституту в галузі біохімії, біофізичної хімії та біотехнології. Студенти були ознайомлені з структурою Інституту, проінформовані за різноманітні форми роботи з науковою молоддю.
Наукового співробітника відділу хімії та біохімії ферментів
Вимоги до посади: учасник конкурсу повинен мати науковий досвід наукової, науково-технічної діяльності, мати наукові праці, які опубліковані протягом встановленого періоду у вітчизняних та/або іноземних (міжнародних) рецензованих фахових виданнях, у тому числі у періодичних виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз та/або бути автором (співавтором) або автором (співавтором) та власником (співвласником) діючих патентів на винахід та/або корисну модель;
Шановні колеги! Анонсуємо текст (у pdf форматі) монографії д.б.н. Данилович Г.В. та д.б.н. Даниловича Ю.В. «СИНТЕЗ ТА БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ ОКСИДУ АЗОТУ В МІТОХОНДРІЯХ ГЛАДЕНЬКОГО М’ЯЗА» («НАУКОВА ДУМКА», Київ, 2024, 212 стор., науковий редактор – академік НАН України професор С.О.Костерін).
В монографії наведені дані сучасної наукової літератури та результати авторських комплексних досліджень щодо біохімічних закономірностей синтезу NO у мітохондріях гладеньком’язових клітин. Особлива увага приділена молекулярним механізмам дії оксиду азоту як можливого ендогенного специфічного регулятора концентрації Са2+ у міоцитах, функціонування Са2+-транспортних систем мітохондрій та енергетичних процесів в них. Проаналізовано експериментальні дані щодо впливу калікс[4]аренів – екзогенних нетоксичних модуляторів функціональної активності мітохондрій – на NO-синтазну здатність та біоенергетику органел, а також на внутрішньоклітинний Са2+-гомеостаз.
Монографія може бути корисною для біохіміків, біофізиків та фахівців у галузі молекулярної фізіології, які досліджують функціонування гладеньких м’язів, а також для широкого кола фахівців, які цікавляться біологічними проблемами, пов’язаними з NO. Книга стане в нагоді й студентам старших курсів біологічних та медичних факультетів університетів та аспірантам – біохімікам, біофізикам та фізіологам.
В посібнику розглянуті молекулярні основи регуляції фун-даментальних клітинних процесів від рівня експресії генів та перебігу мета-болічних реакцій до поділу, росту, диференціації і загибелі клітин. Аналізуються біохімічні механізми сприйняття і передачі поза(внутрішньо)клітинних сигналів, які забезпечують узгоджене функціонування клітин, тканин та органів. Хоча посібник призначено передусім студентам вищих навчальних закладів небіологічного профілю, що й зумовило включення до нього початкового розділу, присвяченого вибраним питанням біохімії та біомембранології, він може також зацікавити аспірантів та наукових співробітників – біохіміків, біофізиків та фізіологів.
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Чергове засідання семінару (21-ше) відбудеться 18 КВІТНЯ 2025 р. (П’ЯТНИЦЯ) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З доповіддю «ЕВОЛЮЦІЯ ЯК УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАКОН» виступить директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України академік НАН України професор ШИРОКОВ Володи́мир Анато́лійович.
Як завжди, прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою: https://meet.google.com/tox-zmxe-dbb
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
28-го березня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «Молекулярні механізми кальцієвої сигналізації в збудливих клітинах: функціональна роль ріанодинових рецепторів» виступив доктор біологічних наук ШКРИЛЬ В’ЯЧЕСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ, Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України.
У своєму вступному слові головуючий – академік НАН України професор С.О.Костерін відзначив, що В’ячеслав Михайлович є фахівцем у галузі нейрофізіології, молекулярної фізіології, клітинної біофізики та біологічної рецепторики. Учень академіка П.Г.Костюка. В.М.Шкриль, зокрема, досяг суттєвих результатів у галузі вивчення ролі ріанодинових рецепторів у формуванні та модуляції концентрації іонів Са у м’язових і нервових клітинах. У своїх дослідженнях Шкриль В.М. активно використовує сучасні прецизійні експериментальні та теоретичні методичні підходи до вивчення актуальних проблем фізико-хімічної біології клітини, а саме методи: - епіфлуоресценції та конфокальної мікроскопії з використанням Са2+-чутливих флуоресцентних зондів для дослідження внутрішньоклітинних кальцієвих транзиєнтів; - петч-клемпа в конфігурації «ціла клітина» для реєстрації трансмембранних Ca2+ струмів, тестування локального вивільнення зв'язаного кальцію під час фотолізного спалаху з кальцієвого буфера; - комп'ютерного моделювання та обробки кальцієвих сигналів для розрахунку кальцієвих потоків; - математичного моделювання.
Шановні колеги!
Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна Національної академії наук України запрошує вас 5-6 травня 2025 року взяти участь в Конференції молодих науковців «Актуальні проблеми біохімії та біотехнології – 2025», присвяченій 100-річчю Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Напрями роботи Конференції:
Тези конференції будуть опубліковані в журналі «Biotechnologia Acta» (деталі: https://biotechnology.kiev.ua/)
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Чергове засідання семінару відбудеться 28-го БЕРЕЗНЯ 2025 р. (П’ЯТНИЦЯ) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З міждисциплінарною доповіддю «Молекулярні механізми кальцієвої сигналізації в збудливих клітинах: функціональна роль ріанодинових рецепторів» виступить доктор біологічних наук ШКРИЛЬ В’ЯЧЕСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ, Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України.
До цього листа додаю авторські тези доповіді.
Прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою: https://meet.google.com/jnh-oybx-qnu
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
Мета загальноакадемічного семінару полягає у періодичному заслуховуванні та обговоренні наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних та теоретичних методів хімії, фізики та математики для вирішення нагальних проблем біології, зокрема – у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, молекулярної фізіології, біоенергетики та біотермодинаміки, геномики, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної, синтетичної та комп’ютерної біології та т.і.
Організація зазначеного семінару була обумовлена прогресуючим розвитком таких «перехресних» наук та наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
З того часу, як був започаткований наш загальноакадемічний семінар (квітень м-ць 2023 р.), на його засіданнях з міждисциплінарними науковими доповідями вже виступили 19 доповідачів:
04.03.2025
Колектив Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України
щиро поздоровляє
СЕРГІЯ ОЛЕКСІЙОВИЧА КОСТЕРІНА ,
академіка НАН України, доктора біологічних наук, професора, заступника директора з наукової роботи і завідувача відділу біохімії м’язів ІБХ,
з високою відзнакою – Премією імені Тараса Шевченка Київського національного університету імені Тараса Шевченка
АКАДЕМІК НАН УКРАЇНИ ПРОФЕСОР С.О.КОСТЕРІН –
ЛАУРЕАТ ПРЕМІЇ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
Рішенням Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка академіку НАН України професору КОСТЕРІНУ Сергію Олексійовичу у співавторстві з професором ПРИЛУЦЬКИМ Юрієм Івановичем (КНУ імені Тараса Шевченка) присуджено Премію імені Тараса Шевченка за підручник для студентів закладів вищої освіти «Комп’ютерне моделювання в біології» (Київ, «НАУКОВА ДУМКА», 2024 р., 196 стор., науковий редактор – академік НАН та НАМН України професор С.О.Комісаренко). Премію урочисто вручено 3-го березня 2025 р.
Автори підручника
академік С.О.Костерін та професор Ю.І.Прилуцький
Підручник написано відповідно до навчальної програми дисципліни «Комп’ютерне моделювання у біології» для підготовки магістрів з біології в ННЦ «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У виданні систематизовано лекційний матеріал з вивчення базових та оригінальних (спрощених, модифікованих) моделей біологічних процесів, що описуються точковими і розподіленими системами. Основну увагу зосереджено на роз’ясненні суті понять моделі та моделювання, класифікації моделей та загальних принципів їх створення, основ математичного апарату, необхідного для побудови та аналізу динамічних моделей у біології. Можливості моделювання у біології ілюструються великою кількістю прикладів, зокрема моделями у галузі кінетики ензиматичних процесів, еволюції і розвитку організмів, популяційними та стохастичними моделями, а також моделями самоорганізації. Також акцентується увага на методах емпіричного математичного аналізу складних графічних залежностей у біологічному дослідженні. Для самостійної роботи студентів наведена велика кількість завдань різного типу складності з багатьох розділів сучасної біології. Детально розглянуто деякі алгоритми прикладного пакету програми «Mathematica», які є корисними для проведення комп’ютерного експерименту при дослідженні моделей живих систем.
Підручник призначений для студентів біологічних та медичних спеціальностей закладів вищої освіти, котрі вивчають дисципліни, пов’язані з моделюванням біологічних процесів різної природи.
З текстом підручника можна ознайомитись на сайті Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України за адресою:
21-го лютого 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «Протийони ДНК: від біологічних функцій до технологічних застосувань» виступив директор Інституту теоретичної фізики ім. академіка Боголюбова НАН України доктор фізико-математичних наук ПЕРЕПЕЛИЦЯ Сергій Миколайович.
У своєму вступному слові головуючий – академік НАН України професор С.О.Костерін відзначив, що Сергій Миколайович є фахівцем в галузі теоретичної та обчислювальної біофізики. Він запропонував концепцію динамічної іон-фосфатної ґратки ДНК, описав впорядкування металевих та молекулярних протийонів навколо двоспіральних полінуклеотидів. Зокрема, дослідив вплив протиіонів іон-гідратної оболонки макромолекули ДНК на структуру й динаміку подвійної спіралі. Показав, що за певних умов протиіони разом з фосфатними групами остова макромолекули можуть формувати впорядковану динамічну структуру, подібну до ґратки іонного кристала. Встановив, що важкі іони, такі як Cs+ та Rb+, суттєво впливають на внутрішню динаміку ДНК, що може бути пов’язано з їхнім негативним біологічним впливом. З використанням методу молекулярної динаміки дослідив конформаційний простір молекул природних поліамінів, що взаємодіють з подвійною спіраллю ДНК. Зокрема, розглянув систему «ДНК + молекули спермідину3+». Одержані результати є важливими для розуміння ролі природних поліамінів у механізмах функціонування ДНК. Перепилиця С.М. є Лавреатом премії НАН України імені О.С. Давидова за цикл робіт «Вивчення механізмів утворення комплексів біологічно активних молекул з молекулами ДНК та білків».
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано С.М.Перепелиці.
Шановні колеги ! 4-го березня (вівторок) 2025 р. о 10-30 в Актовій залі на науковому семінарі «Актуальні проблеми сучасної біохімії» Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України буде заслухано доповідь аспірантки відділу молекулярної біології Інституту Мирослави СЛЮСАР ( e-mail:
Мова йде за апробацію дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії.
Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.
При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси:
https://meet.google.com/aox-ecjw-zae
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.О.Костерін
20 лютого 2025 р.
Відкрита зустріч з експертами НАЗЯВО
18 лютого 2025 р., 15:40-16:10, в форматі Zoom-конференції.
- МАНЬКО Володимиром Васильовичем, доктором біологічних наук (Львівський
національний університет імені Івана Франка);
- КАЛІНІНИМ Ігорем Васильовичем, доктором біологічних наук (Національний
університет біоресурсів і природокористування України);
- КАГУКІНОЮ Анастасією Максимівною (Державний університет
« Житомирська політехніка », здобувач вищої освіти).
Підключення до Zoom-конференції за посиланням:
https://us02web.zoom.us/j/88031356845?pwd=YzmvbAbu2GV3tGHdVrRpILo5zB5aFG.1
Запрошуємо всіх бажаючих завітати на зустріч з експертною групою!
ШАНОВНІ КОЛЕГИ ! ЗА ОБ’ЄКТИВНИХ ОБСТАВИН ЗАСІДАННЯ ІНСТИТУТСЬКОГО СЕМІНАРУ «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ БІОХІМІЇ» ІНСТИТУТУ БІОХІМІЇ ІМ. О.В.ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ, ЯКЕ БУЛО ЗАПЛАНОВАНО НА 18 ЛЮТОГО (ДОПОВІДЬ К.Б.Н. СКАТЕРНОЇ Т.Д. «ДОСЛІДЖЕННЯ РОЛІ АДАПТЕРНОГО ПРОТЕЇНУ RUK/CIN85 У ДИНАМІЧНОМУ КОНТРОЛІ РЕДОКС-ГОМЕОСТАЗУ І РЕДОКС-ЗАЛЕЖНОГО СИГНАЛЮВАННЯ В ПУХЛИННИХ КЛІТИНАХ РІЗНОГО ТКАНИННОГО ПОХОДЖЕННЯ»), ПЕРЕНОСИТЬСЯ НА 25 ЛЮТОГО (ВІВТОРОК). ПОЧАТОК ЗАСІДАННЯ – О 10-30. ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ЗВ’ЯЗКУ В ОНЛАЙНІ - https://meet.google.com/ejy-iasb-fyy
З ПОВАГОЮ, КЕРІВНИК СЕМІНАРУ - С.О.КОСТЕРІН.
ВІТАЄМО
СПІВРОБІТНИКІВ ВІДДІЛУ БІОХІМІЇ М’ЯЗІВ
Д.Б.Н. Г.В.ДАНИЛОВИЧ ТА Д.Б.Н. Ю.В.ДАНИЛОВИЧА
З ВИХОДОМ У СВІТ ЇХНЬОЇ МОНОГРАФІЇ
«СИНТЕЗ ТА БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ ОКСИДУ АЗОТУ
В МІТОХОНДРІЯХ ГЛАДЕНЬКОГО М’ЯЗА»