Оберіть свою мову

Телефонний довідник(Оновлена версія за 2025р.)

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

ЗУСТРІЧ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ БІОХІМІЇ

ІМ. О.В.ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ

АКАДЕМІКА НАН УКРАЇНИ С.О. КОСТЕРІНА

ІЗ СТУДЕНТАМИ ІНСТИТУТУ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ

КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

 11 квітня 2025 р. відбулася зустріч академіка НАН України професора С.О.Костеріна з студентами-бакалаврами 2-го і 3-го курсів навчання кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики Навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 Від Інституту високих технологій участь у зустрічі прийняли зав. кафедрою кандидат біологічних наук О.Ю.Нипорко та професор кафедри доктор біологічних наук О.В.Цимбалюк.

В своєму виступі перед студентами С.О.Костерін розповів про історію Інституту біохімії, акцентував увагу на наукових досягненнях його колективу напередодні 100-річчя нашої установи. Мова йшла за визначні фундаментальні та прикладні досягнення вчених Інституту в галузі біохімії, біофізичної хімії та біотехнології. Студенти були ознайомлені з структурою Інституту, проінформовані за різноманітні форми роботи з науковою молоддю.

Було підкреслено, що саме фундаментальна наука є основою пізнання закономірностей та механізмів протікання біологічних процесів. Втім, ПРИРОДА зовсім «не знає» про те, що дослідники, відповідно до своїх вподобань, схильностей, освіти, здібностей, знань, «диференціюють» її у форматі БІОЛОГІЇ, ФІЗИКИ, ХІМІЇ, МАТЕМАТИКИ. ВОНА — ЄДИНА! Дійсно, найцікавіші фундаментальні проблеми сучасної біології локалізовані саме на «перехресті» різноманітних наук і наукових напрямів — наприклад, у галузі вивчення механізмів ензиматичного каталізу, мембранного транспорту речовин, внутрішньоклітинної сигналізації, розповсюдження нервового імпульсу, біомеханохімічних явищ, біосенсорики, ліганд-рецепторної взаємодії, дослідження функціонування біологічних об’єктів (клітини, органу, тканини, цілісного організму, популяції) як відкритих нерівноважних термодинамічних систем, а також вивчення проблем біоінформатики і структурної біології, фізико-хімічних засад теорії еволюції тощо.

Безперечно, вивчення таких фундаментальних проблем, відзначив Сергій Олексійович, потребує активного залучення методів та методологій, теорій, гіпотез, концепцій, бачень, уявлень, які притаманні не лише біохімії, молекулярній біології та біофізиці, але й фізичній, колоїдній та супрамолекулярній хімії, термодинаміці та статистичній фізиці, хімічній фізиці, математичній та комп'ютерній біології. Саме з цим пов'язане виникнення в останні десятиріччя таких трансдисциплінарних наук та наукових напрямів, як фізико-хімічна біологія, біофізична хімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізична біохімія, біоматематика та біоінформатика, квантова біохімія, молекулярна фізіологія, біоінженерія, молекулярна медицина, інженерна ензимологія, технічна біохімія, біосенсорика, нанобіотехнологія, біохімія «in silico», теоретична та системна біологія тощо. Проф. С.О.Костерін підкреслив, що часто-густо між зазначеними науками та науковими напрямами важко прокласти «межу» (та й навряд чи це потрібно), бо зазвичай вони «взаємодіють» між собою і в предметі, й у методах дослідження. Проте кожен із цих напрямів має власні мету, завдання, експериментальні підходи.

Було наголошено наступне: очевидно, що подальший прогрес у галузі теоретичного та практичного вирішення різноманітних проблем сучасної біологічної науки неможливий без ґрунтовної підготовки біологів — студентів та аспірантів — у сфері фундаментальних дисциплін не лише біологічного, але й хімічного, фізико-хімічного та фізико-математичного циклів.

Звісно, часто важко передбачати, як колись відгукнуться результати фундаментальних досліджень (про це свідчать чимало прикладів з історії науки). Головне – щоб вони відгукнулися добре, з користю для людини, а не на шкоду їй. Сергій Олексійович наголосив, що все ж таки найвища мета науки – зробити так, аби людині жилося краще (на додачу до пізнання). Тому великої поваги та уваги заслуговують корисні прикладні розробки у галузі біомедицини, охорони здоров’я, збереження довкілля, біобезпеки, якісного харчування тощо. І в цьому відношенні Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна має визначні здобутки.

Доповідач підкреслив, що добра освіта, всебічна трансдисциплінарна підготовка наукових та науково-інженерних кадрів — фахівців у галузі природничих та технічних наук — запорука наукового, технологічного та соціального прогресу України!

Далі академік С.О.Костерін продемонстрував студентам відеопрезентацію, присвячену діяльності загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології», який з квітня 2023 р. функціонує на базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України. Було відзначено, що двері Інституту біохімії, засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару завжди відкриті для студентів.

Наприкінці зустрічі проф. С.О.Костерін відповів на запитання студентів.

Потім студенти відвідали лабораторію Оптичних методів дослідження, де канд. хім. наук С.О.Карахім та канд. техн. наук О.Ю.Чуніхін ознайомили їх з сучасними фізичними та фізико-хімічними методами дослідження біохімічних та біофізичних процесів (лазерна конфокальна мікроскопія, лазерна фотон-кореляційна спектроскопія та інш.).

ФОТОРЕПОРТАЖ З ЗУСТРІЧІ

(фото – канд. біол. наук М.В.Григор’євої)

РОЗПОВІДЬ ЗА УСЛАВЛЕНИЙ ШЛЯХ

ІНСТИТУТУ БІОХІМІЇ ім. О.В.ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ

АКАДЕМІК КОСТЕРІН С.О.

РОЗПОВІДАЄ СТУДЕНТАМ ЗА ТЕНДЕНЦІЮ РОЗВИТКУ

СУЧАСНИХ МІЖДИСЦИПЛІНАРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В БІОЛОГІЇ

 

В ЗАЛІ ЗАСІДАНЬ

 

СПІЛЬНЕ ФОТО УЧАСНИКІВ ЗУСТРІЧІ