Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

Шановні колеги ! 18-го лютого (вівторок) 2025 р. о 10-30 в Актовій залі на науковому семінарі «Актуальні проблеми сучасної біохімії» Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України буде заслухано доповідь кандидата біологічних наук наукової співробітниці відділу сигнальних механізмів клітин С К АТ Е Р Н О Ї Тетяни Дмитрівни «Дослідження ролі адаптерного протеїну Ruk/CIN85 у динамічному контролі редокс-гомеостазу і редокс-залежного сигналювання в пухлинних клітинах різного тканинного походження».

 Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.

          При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси:

 https://meet.google.com/jwc-rtnd-rbt

Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.                                                                                          

З повагою -                                                                                                                                                                    С.О.Костерін

10 лютого 2025 р.

к.б.н., н.с. Скатерна Тетяна Дмитрівна

відділ сигнальних механізмів клітини

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України

"Дослідження ролі адаптерного протеїну Ruk/CIN85 у динамічному контролі редокс-гомеостазу і редокс-залежного сигналювання в пухлинних клітинах різного тканинного походження"

Адаптерний протеїн Ruk/CIN85 належить до родини адаптерних/риштувальних протеїнів, які функціонують як критичні компоненти внутрішньоклітинних сигнальних мереж. Було показано, що Ruk/CIN85 бере участь у контролі злоякісної трансформації та метастазування пухлинних клітин шляхом модулювання активності сигнальних шляхів, залучених до контролю клітинної проліферації, міграції та інвазії на системному рівні. Опубліковані дані свідчать про те, що Ruk/CIN85 необхідний для регулювання везикулярного транспорту, ремоделювання цитоскелету, запрограмованої клітинної загибелі (Havrylov et al., 2010). Результати попередніх досліджень, отриманих у відділі, продемонстрували, що продукування H2O2 клітинами аденокарциноми молочної залози лінії MCF-7, залежне від функціонування мембранних NADPH-оксидазних комплексів, позитивно корелює з рівнями експресії Ruk/CIN85. За допомогою флуоресцентної мікроскопії in cellulo з використанням плазмідного вектора, що кодує внутрішньоклітинний біосенсор пероксиду водню HyPer, злитий з Ruk/CIN85, Ruk/CIN85-HyPer-N1 (Bazalii та ін., 2015), продемонстровано співлокалізацію Ruk/CIN85 і продукування H2O2 у внутрішньоклітинних везикулярних структурах в тимчасово трансфікованих клітинах MCF-7. Були також встановлені особливості диференційних змін в експресії генів NOX (Bazalii et al., 2016), зумовлені up-регулюванням Ruk/CIN85 у клітинах MCF-7.

Метою даного дослідження на базі Університету Масарика (м. Брно, Чеська Республіка) в рамках “FEBS Short Term Fellowship” було проаналізувати молекулярні механізми залучення адаптерного протеїну Ruk/CIN85 до контролю окисно-відновного потенціалу та автофагії, які є критичними для виживання пухлинних клітин з високим метастатичним потенціалом, на рівні сигнальних мереж пухлинних клітин. Для досягнення поставленої мети були використані такі клітинні моделі: сублінії клітин дрібноклітинної карциноми легені людини A549, остеосаркома людини HOS-2 і SAOS-2, меланоми миші B16/F10 з надекспресією Ruk/CIN85 (Ruk/CIN85 Up) і відповідні контрольні клітини Mock. За допомогою флуоресцентного барвника 2',7'-дихлордигідрофлуоресцеїну діацетату (CM-H2DCFDA, Life Technologies, США) протоковою цитофлуорориметрією та хемілюмінесцентним аналізом з люмінолом та пероксидазою хрону було встановлено Ruk/CIN85-залежне підвищення рівнів активних форм кисню (АФК) і їх ефективне зниження за умов впливу апоциніну, інгібітора збирання NADPH-оксидазних комплексів. Міграційна активність клітин субліній, яку оцінювали за ефективністю заростання подряпини у клітинному моношарі та методології xCELLigence in vitro, суттєво залежала від вмісту Ruk/CIN85 та знижувалась при дії апоциніну. Методом qRT-PCR отримано інформацію про здатність Ruk/CIN85 модулювати рівень експресії ізоформ NOX у досліджуваних клітинах. Методом Вестерн-блот аналізу досліджено залежність вмісту/активності основних редокс-залежних сигнальних компонентів, маркерів аутофагії та апоптозу від рівнів експресії Ruk/CIN85 у пухлинних клітинах B16-F10 та A549, а також вплив апоциніну на ці показники. Вміст і субклітинну локалізацію Beclin1, маркера автофагії, було проаналізовано конфокальною мікроскопією в клітинах HOS-2, SAOS-2 і A549 з різними рівнями експресії Ruk/CIN85.

Міжмолекулярні взаємодії відіграють ключову роль у компартменталізації компонентів сигнальних мереж, залежно від рівня АФК, а також можуть впливати на специфічність, ефективність та динаміку сигналювання (Rczek et al., 2015). Попередні дані щодо прямої фізичної взаємодії Ruk/CIN85 з субодиницею організатором Tks4 NOX1-вмісного NADPH-оксидазного комплексу (Gianni et al., 2009, 2011; Havrylov et al., 2009), а також позитивний кореляційний зв’язок між рівнем експресії Ruk/CIN85 та продукуванням АФК у пухлинних клітинах, дозволяють зробити висновок про можливість функціонування Ruk/CIN85 у складі NADPH-оксидазного комплексу, впливаючи таким чином на інтенсивність редокс-залежного сигналювання і, як наслідок, на контроль біологічних відповідей пухлинних клітин.