Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

ibchemapfmp

 

                                                          

 

ШАНОВНІ КОЛЕГИ !

На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».

Чергове засідання семінару відбудеться 26-го СІЧНЯ 2024 р. (П’ЯТНИЦЯ) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З доповіддю «ПРІОРИТЕТИ І ВИКЛИКИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В УКРАЇНІ» виступить член-кореспондент НАН України, д.т.н., професор Шевченко Анатолій Іванович, директор Інституту проблем штучного інтелекту Міністерства освіти і науки України і Національної академії наук України.

До цього листа додаю авторські тези доповіді.  

Прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою:

                               https://meet.google.com/ete-wanq-rza                                      

Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.

У подальшому пропозиції щодо виступів з доповідями (тези доповіді – 1-2 стор.) на міждисциплінарному загальноакадемічному семінарі необхідно надсилати на ім’я Костеріна Сергія Олексійовича за електронними адресами: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  ; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Анонси щодо засідань семінару та авторські тези доповідей оприлюднюються на сайтах Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України ( biochemistry.org.ua ) та НАН України ( НАН України : Головна сторінка      (nas.gov.ua) ), а також розповсюджуються електронною поштою. Слідкуйте за нашими повідомленнями, будь ласка.  

Наступне засідання семінару заплановано на лютий м-ць 2024 р.

Будемо раді зустрітися з Вами на засіданнях нашого міждисциплінарного загальноакадемічного  наукового семінару !

З повагою -                                           

керівник семінару,

академік НАН України,

професор                                                                                                С.О.Костерін

ПРІОРИТЕТИ І ВИКЛИКИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ

ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В УКРАЇНІ

(тези доповіді)

Шевченко Анатолій Іванович

член-кореспондент НАН України, д.т.н., професор, директор Інституту проблем штучного інтелекту Міністерства освіти і науки України і Національної академії наук України

Загальні дані про Установу:

1991 рік – створено Інститут проблем штучного інтелекту подвійного підпорядкування Міністерства освіти України та Академії наук України.

2007 р. – Державний університет інформатики і штучного інтелекту IV рівня акредитації (Постанова КМУ від 3.10.2007 № 1192, наказ МОН України від 15.10.2007 № 904).

Актуальність дослідження: Як відомо, розвиток технологій штучного інтелекту є важливим трендом сучасності. Провідні світові компанії і держави приділяють велику увагу цьому питанню. Уже понад 50 держав створили й прийняли до виконання не тільки концепції, але вже й стратегії розвитку штучного інтелекту, в яких окреслили загальні напрями наукових досліджень та бізнесу в цій сфері. Наукові дослідження завжди потребують визначення напряму й об’єкта досліджень, зокрема це стосується й напряму досліджень та означень у сфері штучного інтелекту. Вони повинні переважно ґрунтуватися на результатах фундаментальних досліджень, а не на удосконаленні відомих, частіше закордонних, інформаційних технологій, на основі яких отримання проривних технологій є малоймовірним. З урахуванням воєнного стану в Україні ці розробки інституту переведені в оборонну сферу (слайди).

Створено «Стратегію розвитку штучного інтелекту в Україні».

Результати фундаментальних досліджень у сфері штучного інтелекту (слайди).

У Стратегії сформульовано такі ключові положення:

1.Визначено основні підходи до створення подоби інтелекту людини під назвою «штучний інтелект», який не зводиться до створення обчислювального або електронного інтелекту, що відбувається на базі вдосконалення відомих інформаційних технологій.

2.Вперше запропоновано й науково обґрунтовано напрям проведення фундаментальних досліджень та визначено об’єкт досліджень у сфері «штучний інтелект».

3.На основі єднання вчених України у сфері штучного інтелекту створено колектив фахівців.

4.Обґрунтовано напрям наукових досліджень для створення проривних технологій у сфері штучного інтелекту.

На основі отриманих українськими науковцями результатів сформульовано вітчизняні означення терміну «інтелект людини» та похідного від нього терміну «штучний інтелект»:

Інтелект людини – функція свідомості людини, яка представлена системою алгоритмів, забезпечує самонавчання відповідно до наявної інформації, правил, законів суспільства та свого власного досвіду, генерує нові знання зокрема фундаментальні, розв’язує на цій основі завдання, що постають перед нею, а також має здатність проводити самодіагностику й обґрунтовувати прийняті нею рішення.

Штучний інтелект − функція штучної свідомості, що відтворює когнітивні функції свідомості людини і представлена створеною та контрольованою системою алгоритмів, забезпечує самонавчання згідно з наявною інформацією, правилами, законами суспільства зокрема духовно-моральними та своїм досвідом, генерує на цій основі нові знання, у тому числі фундаментальні, для виконання доручень людини, а також здатність здійснювати самодіагностику й обґрунтовувати свої рішення, забезпечувати безпеку людини та в цілому людства зокрема ціною свого існування.

Висновки: Цими ствердженнями можливо зазначити, що ми підійшли до розв’язання фундаментальної проблеми, про яку стверджують багато вчених світу, зокрема американські вчені, а саме нейробіолог, директор Інституту Аллена з вивчення мозку Кристофор Кох та Нобелівський лауреат з фізики Стівен Вайнберг: свідомість являє собою безпрецедентну наукову загадку нарівні з задачами по визначенню еволюції Всесвіту, походження життя, визначення природи елементарних частинок та ін. Для інтенсифікації найбільш перспективних наукових досліджень у сфері інформатики і штучного інтелекту та впровадження їх у безпеку й оборону Держави пропонується поширити проведення фундаментальних й прикладних досліджень, зокрема створення розумного (свідомого) штучного інтелекту на зразок людського.