Шановні колеги, вітаю Вас! Наш науковий семінар «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу.
14-го лютого (вівторок) 2023 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь член-кор. НАН України професора Дзядевича Сергія Вікторовича «Біосенсори - аналітичні пристрої нового покоління» (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, Інститут високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка).
Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.
При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси: meet.google.com/vkm-ccjp-pyj
Запрошуємо Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.Костерін
Біосенсори - аналітичні пристрої нового покоління
С.В. Дзядевич
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, вул. Заболотного, 150, Київ 03143, е-mail: dzyad@yahoo.com
Інститут високих технологій Київського національного університету ім.Тараса Шевченка
Біосенсорика – це новітня галузь аналітичної біотехнології, одним із основних напрямків якої є розробка електрохімічних біосенсорів. Найважливішими з характерних ознак біосенсорів є їхня висока чутливість та селективність, простота у використанні та швидкість аналізу, а також широкий діапазон речовин, що можуть бути детектовані. Це визначає можливість, а скоріше, необхідність, їхнього застосування практично в усіх галузях людської діяльності, включаючи медицину, фармацевтичне, харчове, біотехнологічне та хімічне виробництва, сільське господарство, охорону довкілля, тощо. Порівняно з існуючими традиційними аналітичними методами вони можуть забезпечити швидкий, надійний, чутливий та дешевий аналіз різноманітних сполук.
Біосенсор завжди складається з двох основних частин - біоселективного елемента, що відповідає за розпізнавання і трансляцію інформації із біологічного домену в хімічний чи фізичний вихідний сигнал з відповідною чутливістю, та перетворювача, який відповідає за трансляцію цього сигналу в електричний домен та його перетворення в аналітично доступну інформацію.
В доповіді основна увага приділяється основним успіхам та досягненням Інституту в галузі розробки електрохімічних ферментних біосенсорів – найбільш великого класу приладів біомолекулярної електроніки.
Створено близько 50 діючих лабораторних прототипів біосенсорів, серед яких пристрої для: 1) визначення концентрацій основних метаболітів крові людини (медична діагностика); 2) визначення аргініну, формальдегіду (контроль якості фармацевтичних препаратів); 3) визначення основних сахаридів (контроль якості харчових продуктів); 4) визначення глюкози, лактату, етанолу та гліцерину (контроль якості напоїв у виноробстві); 5) визначення фосфорорганічних пестицидів, фенолів, іонів важких металів, стероїдних глікоалкалоїдів, гіпохлориту та ін. в харчових продуктах та зразках навколишнього середовища. Лабораторні прототипи деяких розроблених ензимних біосенсорів проходять стадію метрології і апробовані при аналізі реальних зразків, вони демонструють високий рівень кореляції результатів біосенсорних та традиційних методів.