Шановні колеги, вітаю Вас! Наш науковий семінар «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 31-го січня (вівторок) 2023 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь к.б.н. Дружини Н.М. (відділ структури і функції білка ІБХ ім. О.В.Палладіна НАН України) «Роль ендогенного H2S (на ракових моделях і не тільки)». Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.
При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси: meet.google.com/xdw-qzxh-kzx
Запрошуємо Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.Костерін
Інститут Біохімії Національної Академії Наук України
Тези наукового семінару“ Роль ендогенного H2S (на ракових моделях і не тільки) “
Дружина Надія Миколаївна к.б.н.
За останні два десятиліття сірководень (H2S) активно вивчають як ендогенний регулятор широкого спектру фізіологічних функцій. H2S належить до класу молекул, відомих як газотрансмітери, які зазвичай включають оксид азоту (NO) і монооксид вуглецю (CO). Три ферменти визнані ендогенними джерелами H2S у різних клітинах і тканинах: цистатіонін γ-ліаза (CSE), цистатіонін β-синтаза (CBS) і 3-меркаптопіруватсульфуртрансфераза (3-MST). Фізіологічні функції сірководню (H2S) включають розслаблення судин, стимуляцію клітинної біоенергетики та сприяння ангіогенезу. Досліджували роль сірководню на різних моделях колоректального раку. Аналіз біопсії раку товстої кишки людини та здорової слизової оболонки пацієнту, виявив селективну активізацію ферменту цистатіонін-β-синтази (CBS), що продукує H2S, при раку товстої кишки, що призводить до збільшення швидкості виробництва H2S. Подібним чином лінії епітеліальних клітин колон карциноми людини (HCT116, HT-29, LoVo) продемонстрували підвищенну експресію CBS і збільшення виробництва H2S порівняно з незлоякісними клітинами слизової оболонки товстої кишки, NCM356. Було показано, що CBS локалізується в цитозолі, а також на зовнішній мембрані мітохондрій. ShRNA-опосередковане глушіння CBS або його фармакологічне інгібування амінооксиоцтовою кислотою(АОАА) зменшувало проліферацію HCT116 клітин і пригнічувало мітохондріальні функції (споживання кисню, обмін АТФ і дихальної резервної ємності), а також гліколіз.
Застосування амінооксиоцтової кислоти (АОАА) у моделях на голих мишах сповільнювало ріст ксенотрансплантатів колоректального раку і зменшувало кровообіг пухлини, що свідчить про роль ендогенного H2S у ангіогенезі пухлини. H2S, що утворюється внаслідок дії CBS, служить для (i) підтримки клітинної біоенергетики колоректального раку, таким чином підтримуючи ріст і проліферацію пухлини, і (ii) сприяє ангіогенезу, забезпечуючи пухлину кров’ю та поживними речовинами; може бути мішенню для протипухлинних препаратів.
На додаток, велика кількість досліджень демонструє, що H2S бере участь у гемостазі та тромбозі, гіпертензії, проліферації клітин, експресії генів, кардіопротекції, нейропротекції, діабеті, апоптозі, атеросклерозі та запаленні.