Спосіб визначення стану імунного захисту організму підлітків
із ожирінням без ознак резистентності до інсуліну
за рівнем експресії молекулярно-генетичних маркерів
(Захищено патентом України на винахід № 122370)
Проблема: накопичення жирової тканини в процесі ожиріння організму викликає локальне хронічне запалення, дисрегуляцію адипоцитокінів, що причетні до розвитку метаболічного синдрому, та порушення експресії генів у клітинах крові.
Створено: спосіб для оцінки стану імунного захисту організму підлітків із ожирінням без ознак резистентності до інсуліну, шляхом визначення змін в експресії ідентифікованих молекулярно-генетичних маркерів - гена DDX58, який відіграє центральну роль у роботі імунної системи, та мікроРНК miR-182-5p, що причетна до контролю рівня гена DDX58, у крові методом кількісної полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
Можливості способу: спосіб дозволяє ідентифікувати рівень нових високочутливих молекулярно-генетичних маркерів DDX58 та miR-182-5p для оцінки стану імунного захисту організму підлітків із ожирінням без ознак резистентності до інсуліну,
Переваги способу:
- висока точність ±(3-5) %;
- малоінвазивність (0,01 мл крові для аналізу);
- зручність у виконанні;
- інформативність.
Спосіб дозволяє:
- оцінити стан імунного захисту організму підлітків із ожирінням без ознак резистентності до інсуліну, а саме у підлітків із ожирінням рівень експресії DDX58 різко збільшується, а miR-182-5p зменшується від норми, що свідчить про порушення стану імунного захисту організму
- розробити нові стратегії лікування та профілактики метаболічних захворювань.
Використання: спосіб готовий до використання.
Розроблено: у відділі молекулярної біології Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Апробація: на кафедрі педіатрії № 1 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, що дозволяє рекомендувати його для широкого впровадження.
Контакти:
Тел.: 380-44-235-71-57; Fах: 380-44-279-63-65;
Е-таil:
Адреса: Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України,
вул. Леонтовича, 9, Київ 01054, Україна.