Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні  колеги,  день добрий!  В Інституті біохімії  ім. О.В.Палладіна
НАН України продовжує свою роботу НАУКОВИЙ   СЕМІНАР. 9-го листопада (ВІВТОРОК) о  10-30  ранку  будемо  слухати  доповідь провідного інженера відділу молекулярної біології ІБХ, аспірантки кафедри біотехнології Національного Технічного Університету України «КПІ» Божко Ірини Володимирівни на тему «Експресія мРНК казеїнкінази-1?, SNARK, PFKFB та циркадіальних генів при  дії на організм щурів наночасток срібла». Доповідь буде зроблено за матеріалами кандидатської дисертації, що готується до захисту. Науковий керівник – завідувач відділу молекулярної біології, д.б.н. Мінченко Олександр Григорович. Традиційно авторські тези доповіді маєте у файлі, що додається.
Запрошуємо Вас до участі у роботі нашого семінару.

З повагою - С.О.Костерін.?

 

 Тези доповіді провідного інженера відділу молекулярної біології, аспірантки кафедри біотехнології Національного Технічного Університету України «КПІ»  

Божко Ірини Володимирівни

 По дисертаційній роботі: «Експресія мРНК казеїнкінази-1?, SNARK, PFKFB та циркадіальних генів при дії на організм щурів наночасток срібла»

Науковий керівник – завідувач відділу молекулярної біології,

д.б.н. Мінченко Олександр Григорович

Протеїнкінази та транскрипційні фактори є основною складовою частиною регуляторних каскадів клітин і відіграють надзвичайно важливу роль в механізмах регуляції біохімічних процесів як у нормі, так і при різних патологічних станах, а також при дії на організм різноманітних чинників. Оскільки гени ряду протеїнкіназ, 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази та циркадіальних генів є ключовими в регуляції більшості основних процесів метаболізму, то вивчення їх експресії при дії на організм наночасток, що останнім часом інтенсивно виробляються і знаходять широке застосування, є надзвичайно актуальним напрямком фундаментальних досліджень.

Мета роботи - вивчення молекулярних основ дії на організм наночасток срібла, механізмів їх впливу на експресію мРНК циркадіальних генів, казеїнкінази-1?, SNARK та 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази у різних органах щурів.

В роботі були використані методи зворотної транскрипції, полімеразної ланцюгової реакції, виділення РНК, рестрикційного аналізу ДНК, електрофорезу в агарозному гелі, клонування, виявлення альтернативних сплайс-варіантів.

Вперше було показано, що під впливом одноразового інтратрахеального введення наночасток срібла суттєво змінюється експресія генів протеїнкінази snark, казеїнкінази-1?, циркадіальних генів Per1, Clock, BMal1 та 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази, але по-різному у різних органах щурів. Вперше виявлено зміни в експресії унікальних альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-2 у деяких тканинах щурів при дії на організм наночасток срібла.

Результати досліджень мають важливе теоретичне значення, оскільки вони суттєво доповнюють розуміння молекулярних механізмів порушень процесів метаболізму на рівні ключових протеїнкіназ та транскрипційних факторів при дії на організм наноматеріалів, зокрема наночасток срібла, а також ролі альтернативного сплайсингу в системі регуляторних та адаптивних механізмів. Отримані результати вказують на можливість порушення надзвичайно важливих для життєдіяльності організмів циркадіальних ритмів, оскільки суттєво змінюється експресія циркадіальних факторів в різних органах при дії на організм наночасток срібла. З позицій практичного значення отримані дані набувають великого інтересу, оскільки наноматеріали набувають широкого застосування як у побуті, так і в медицині, а детального всебічного вивчення їх можливого впливу на організм проведено ще не було. Оскільки отримані нами дані узгоджуються з даними інших авторів про можливість негативного впливу на організми наночасток срібла, то результати наших досліджень будуть сприяти розробці способів захисту від негативної дії наночасток срібла, а також підготовлять підґрунтя для розробки стратегій створення нових підходів до захисту довкілля та профілактики негативних впливів наноматеріалів на живі організми.