Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні  колеги,  день добрий!  В Інституті біохімії  ім. О.В.Палладіна
НАН України продовжує свою роботу НАУКОВИЙ   СЕМІНАР. 28 вересня  (ВІВТОРОК) о 10-30 ранку будемо слухати доповідь аспірантки відділу молекулярної біології ІБХ ім. О.В.Палладіна НАНУ Кундієвої Анастасії В’ячеславівни. Мова йде за апробацію кандидатської дисертації. Тема доповіді:«Експресія 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази та ряду інших генів при дії метил-третбутилового ефіру на організм». Науковий керівник – завідувач відділу молекулярної біології д.б.н. Мінченко Олександр Григорович. Традиційно авторські тези доповіді маєте у файлі, що додається. Запрошуємо Вас до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.О.Костерін.

Дисертаційна робота на тему:

«Експресія 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази та ряду інших генів при дії метил-третбутилового ефіру на організм»

 аспірантки відділу молекулярної біології Кундієвої Анастасії В’ячеславівни

Науковий керівник – завідувач відділу молекулярної біології,

д.б.н. Мінченко Олександр Григорович

 Сигнальна мережа клітин представлена численними кіназами та транскрипційними факторами, які і є основною складовою частиною регуляторних каскадів клітин і відіграють надзвичайно важливу роль в динамічних механізмах регуляції біохімічних процесів як у нормі, так і при різних патологічних станах, а також при дії на організм різноманітних чинників. Оскільки гени 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази та ряду циркадіальних генів є ключовими в регуляції більшості основних процесів метаболізму в організмі, то вивчення їх експресії при дії екотоксикантів, зокрема глобального забруднювача довкілля метил-третбутилового ефіру, є надзвичайно актуальним напрямком фундаментальних досліджень.

Мета роботи - вивчення молекулярних основ дії на організм екологічно токсичної хімічної сполуки метил-третбутилового ефіру, механізмів його впливу на експресію мРНК циркадіальних генів, казеїнкінази-1?, SNARK, VEGF та 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази у різних органах щурів.

В роботі були використані методи зворотної транскрипції, полімеразної ланцюгової реакції, виділення РНК, рестрикційного аналізу ДНК, електрофорезу в агарозному гелі, клонування, виявлення альтернативних сплайс-варіантів.

Вперше було показано, що експресія генів PFKFB3 та PFKFB4 суттєво змінюється під впливом тривалої дії на організм метил-третбутилового ефіру у печінці та легенях щурів і порушується альтернативний сплайсинг їх пре-мРНК. Виявлено новий альтернативний сплайс-варіант мРНК PFKFB4, що індукується під впливом метил-третбутилового ефіру і який кодує ізоензим з видозміненим та вкороченим С-кінцем. Встановлено, що зміни в експресії генів PFKFB3 та PFKFB4 під впливом метил-третбутилового ефіру є тканино-специфічними. Виявлено порушення експресії різних ізоформ мРНК PFKFB-2 у печінці та легенях, а також альтернативного сплайсингу пре-мРНК PFKFB-2, в результаті чого утворюються альтернативні сплайс-варіанти, які не мають частини каталітичних доменів 6-фосфофрукто-2-кінази. Встановлено, що під впливом тривалої дії різних доз метил-третбутилового ефіру значно порушується експресія мРНК казеїнкінази-1?, циркадіальних транскрипційних факторів Per2, BMal1 і Clock та протеїнкінази SNARK у печінці, легенях та міокарді щурів. Результати досліджень мають важливе наукове значення, оскільки вони суттєво доповнюють розуміння молекулярних механізмів регуляції метаболізму на рівні експресії ключових генів та ролі альтернативного сплайсингу в системі регуляторних механізмів. З позицій практичного значення отримані дані набувають великого інтересу, оскільки розкривають механізми дії на організм метил-третбутилового ефіру, що є екологічно небезпечною хімічною сполукою, яка використовується для виробництва не етильованих бензинів і має виражений негативний вплив на здоров’я людей.