Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні  колеги,  день добрий, вітаю Вас після літніх відпусток!  В Інституті біохімії  ім. О.В.Палладіна
НАН України  після відпускної перерви продовжує свою роботу НАУКОВИЙ   СЕМІНАР. 21 вересня  (ВІВТОРОК) о 10-30 ранку будемо слухати доповідь аспірантки кафедри біохімії, медичної та фармацевтичної хімії Дніпропетровської державної медичної академії Кулініч Анни Олександрівни «Структурно-функціональні зміни фібронектинів  при  порушеннях  гемостазу».  Доповідь буде зроблено за матеріалами дисертації, яку підготовлено до захисту. Традиційно авторські тези  доповіді маєте у файлі, що додається.
Запрошуємо Вас до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.О.Костерін.

 

 

Дисертаційна робота на тему:

«Структурно-функціональні зміни фібронектинів при порушеннях гемостазу»

 Аспіранта кафедри біохімії, медичної та фармацевтичної хімії Дніпропетровської державної медичної академії Кулініч Анни Олександрівни

 

Науковий керівник – д.б.н., професор кафедри біохімії, медичної та фармацевтичної хімії ДДМА Шевцова Алла Іванівна; науковий консультант – д.б.н., заступник директора Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна, завідувач відділу молекулярної біології Мінченко Олександр Григорович

 

Фібронектин – мультифункціональний глікопротеїн плазми та екстрацелюлярного матриксу, що відіграє важливу роль в адгезії, міграції, рості та диференціації клітин, а також приймає участь у процесах елімінації чужорідного матеріалу та гемокоагуляції, у захисних реакціях організму. Незважаючи на чисельну кількість досліджень, залишаються нез’ясованими ще багато питань стосовно значення цього глікопротеїну у розвитку патологічних процесів.

Мета роботи - встановити закономірності структурних та функціональних змін фібронектину при захворюваннях, що супроводжуються порушеннями гемостазу та обґрунтувати на цій основі можливості застосування нових критеріїв діагностики та моніторингу цих захворювань.

В роботі були використані:імунохімічний аналіз (імуноелектрофорез, імуноблотинг, імунодот), електрофорез у поліакриламідному гелі, афінна хроматографія, лектин-блот, лектин-ферментний аналіз, протокова цитофлуориметрія, полімеразна ланцюгова реакція.

Виявлено, що рівень та функціональна активність фібронектину у плазмі крові достовірно знижуються при еритремії та сублейкемічному мієлозі порівняно з нормою, причому, між обома показниками існує позитивний кореляційний зв’язок. Доведено, що ступінь деградації фібронектину збільшується при порушеннях гемостазу, охарактеризовано спектр фрагментів фібронектину, що циркулюють у крові хворих на еритремію, сублейкемічний мієлоз та атеросклероз, виявлено позитивний кореляційний зв’язок між фрагментованістю фібронектину та його функціональною активністю при гострому інфаркті міокарду. Розроблено лектин-ферментний аналіз з використанням деглікозильованих антитіл до фібронектину і доведено, що деглікозилювання не впливає на їх антиген-зв’язуючу активність.

Узагальнення отриманих в ході дослідження результатів дозволило обґрунтувати основні закономірності структурних та функціональних змін фібронектину при захворюваннях, що супроводжуються порушеннями гемостазу. Рівень фібронектину та його глікозильованість змінюється в залежності від типу патологічного процесу. Фрагментованість фібронектину підвищується при захворюваннях, що супроводжуються гіперкоагуляцією. Зменшення функціональної активності фібронектину може бути обумовлене зниженням вмісту даного глікопротеїну в плазмі, а також зміною його вуглеводної складової. Підвищення функціональної активності досліджуваного глікопротеїну пов’язано зі збільшенням ступеню деградації молекули фібронектину та появою нових функціонально активних фрагментів фібронектину.

 Отримані дані можна використовувати в діагностиці та моніторингу досліджуваних захворювань.