Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

УДК 577.152.1:577.161.1.

Г.П. Копильчук, І.О.Шмараков, І.М. Бучковська

 

Стан детоксикаційної системи мишей за умов відсутності запасів вітаміну А

 Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці;

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Печінка займає центральне місце у метаболізмі ксенобіотиків. Піддаючись ферментативній конверсії, чужорідні сполуки можуть перетворюватися як у біологічно неактивні метаболіти, так і в інтермедіати з високою реакційною здатністю, що призводить до зниження детоксикаційної активності органу. Важливу роль у процесах біотрансформації відіграють мікросомні монооксигенази, провідними серед яких є цитохроми Р-450 (ЕС 1.14.14.1; CYP) та ферменти кон’югації – глутатіонтрансферази (ЕС 2.5.1.18; GST). Ретиноїди здатні прямо або опосередковано індукувати експресію певних ізоформ CYP.

Мета роботи – дослідити рівень гідроксилазної та глутатіонтрансферазної активностей у мікросомальній та постмікросомальній фракціях печінки мишей за умов відсутності запасів вітаміну А.

Показники гідроксилазної активності цитохрому Р-450 оцінювали за швидкістю деметилювання диметиланіліну (N-деметилазна активність) та гідроксилювання аніліну (n-гідроксилазна активність), яку визначали за кількістю утвореного формальдегіду та n-амінофенолу з урахуванням коефіцієнтів їх молярної екстинкції 1,5 мМ-1?см-1 та 13,3 мМ-1?см-1 та виражали в нмоль/хв/мг протеїну.

Активність GST реєстрували шляхом ензиматичного утворення глутатіон-S-2,4-динітробензолу та виражали у мкмоль продукту на 1 мг протеїну за 1 хв.

Результати досліджень показали, що на фоні підвищення глутатіонтрансферазної активності, в мікросомальній фракції печінки мишей, які перебували на А-авітамінозній дієті, спостерігається зниження n-гідроксилазної та N-деметилазної активностей CYP порівняно із показниками тварин, які впродовж експерименту одержували напівсинтетичний раціон, збалансований за всіма нутрієнтами. Вірогідно, зниження гідроксилазних активностей цитохрому Р-450 не стільки пов’язане із нестачею вітаміну А, скільки є причиною пригнічення метаболізму і печінкового кліренсу субстратів ізоформ CYP, що призводить до активації ензиматичної активності глутатіонтрансферази за рахунок захисних ефектів адаптації стрес-лімітуючих систем.

З метою нівелювання стресорних впливів А-авітамінозного раціону в експериментах використано трансгенних мишей, нокаутних з геном Lrat (експериментальна модель мишей, які не здатні синтезувати ретинілефіри у печінці, і тому повністю позбавлені запасів ретиноїдів) та дикого типу (з нормальним рівнем ретинілефірів у печінці). Результати досліджень засвідчують пригнічення глутатіонтрансферазної активності на фоні зниженням гідроксилазних активностей цитохрому Р-450 у печінці Lrat-/--мишей порівняно із показниками контролю. Зниження активностей CYP у мікросомальній фракції печінки нокаутних мишей, вірогідно, зумовлене відсутністю запасів вітаміну А. Цей факт можна пов’язати з тим, що реакції гідроксилювання, які відбуваються за участю цитохрому Р-450, індукуються саме ретиноїдами.

Отже, відсутність запасів вітаміну А супроводжується зниженням ферментативної активності глутатіонтрансферази на фоні пригнічення гідроксилазної активності цитохрому Р-450.