GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

УДК 577.112

 

О. Б. ГОРБАТЮК1, М. В. ЦАПЕНКО2, М. В. ПАВЛОВА2

 

ОДЕРЖАННЯ ГЕННО-ІНЖЕНЕРНОГО ЗЛИТОГО БІЛКА SPA-CBD2 ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ЙОГО ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК

 

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ;Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2Інститут генетичної та регенеративної медицини АМН України, Київ

 

Сучасний рівень технологій рекомбінантних ДНК дозволяє клонувати цільові гени і забезпечувати їхню експресію в бактеріях E. coli. На сьогодні широко використовуються отримані в бактеріях білки або пептиди, які здатні селективно зв’язувати константні домени (Fc-домени) молекул імуноглобулінів. Серед них найбільш вживаним є білок А (SPA), який входить до складу клітинної стінки Staphylococcus aureus. Білок А складається з 5 високогомологічних доменів, кожен з яких здатний до специфічного зв’язування з Fc-домени імуноглобулінів різних видів ссавців.    

При створенні афінних сорбентів для очищення імуноглобулінів на основі SPA його іммобілізацію здійснюють хімічним способом на BrCN-активованій матриці. Така іммобілізація є неспецифічною і вимагає суттєвих затрат на реагенти, відповідно собівартість таких сорбентів є високою. Генно-інженерне злиття ДНК-послідовності білка А з послідовністю целюлозо-зв’язувального домена (CBD), виділеного з целюлозолітичного комплексу Clostridium thermocellum, забезпечує біоафінне зв’язування злитого білка з вуглеводневим остовом целюлози через домен CBD, орієнтовану іммобілізацію молекули білка на матриці та експонування  центрів зв’язування SPA в положення, оптимальне  для взаємодії з Fc-доменами імуноглобулінів.

Метою роботи було створення генно-інженерного злитого білка на основі стафілококового білка А та двох целюлозозв’язувальних доменів (SPA-CBD2), та встановлення його функціональних характеристик.

У роботі були використані наступні методи: конструювання рекомбінантних ДНК, полімеразна ланцюгова реакція, електрофорез ДНК, секвенування ДНК, культивування і трансформація бактерій, експресія білків, електрофорез білків, виділення білків, афінна хроматографія.

Було проведено інтерактивний дизайн молекули рекомбінантного білка SPA-CBD2 та створено плазмідний вектор для його експресії у бактеріях E. coli. Визначені умови, які забезпечили суперпродукцію SPA-CBD2 в E. coli в розчинному стані. Показано функціональну активності білків-партнерів злитого білка SPA-CBD2 та стабільність при тривалому зберіганні. Показано перспективність використання  отриманого гібридного білка для створення хроматографічного біоафінного сорбенту для очищення імуноглобулінів деяких видів ссавців.