Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

ПРИВІТАННЯ

Шановні учасники

ХІ Українського біохімічного конгресу!

Дозвольте привітати Вас із цією знаменною подією в житті всіх науковців – біохіміків України. Українці завжди пишалися вітчизняною наукою і освітою, в тому числі в галузі біохімії. Започаткована видатним вченим і громадським діячем академіком Олександром Володимировичем Палладіним біохімічна наука в Україні має загальновизнані школи і вчених світового рівня, що розширили горизонти знань людства про основи життя.

Ми живемо в час, коли майбутнє кожної країни визначають її інтелектуальні ресурси. Україна хоче бачити в своїх науковцях потенціал, здатний гарантувати нашій державі гідне місце у глобалізованому світі. Вірю, що саме так українські біохіміки розуміють зміст національного завдання, яке стоїть перед ними і освітою. Наш обов’язок – разом його виконати.

ХІ Український біохімічний конгрес – це визначна подія не тільки для біохіміків, молекулярних біологів, біотехнологів, але й для фахівців суміжних спеціальностей, для тих, хто використовує біохімічні методи та моделі в своїй науковій роботі і хто цікавиться найновішими досягненнями світової біохімічної науки, що наразі переживає небувалий прогрес, який можна порівняти хіба що з розвитком інформаційних технологій.

Щиросердно зичу всім учасникам Конгресу великого людського щастя, нових успіхів у справах і починаннях, творчої наснаги, родинного затишку і благополуччя. Бажаю подальших визначних звершень на благо Вітчизни, невпинного зростання її добробуту, науки і культури.

З повагою

Президент НАН України,

академік

 

Борис Патон

  

                                  Шановні учасники ХІ Українського біохімічного конгресу!

Вітчизняна історія впродовж віків багата на приклади прагнень українського народу і його еліти побудувати потужну незалежну державу Україну, яка б займала гідне місце серед держав світу. Наша освіта і наука має досить потужний потенціал для інтеграції України у світовий культурно-інноваційний простір, який останнім часом активно глобалізується. Науковий потенціал України є також одним із найважливіших факторів розвитку обороноздатності нашої держави, особливо зараз, в такий складний період нашої історії, коли зовнішні геополітичні загрози ставлять питання взагалі про подальше існування нашої державності і незалежності.

Українська біохімічна наука має давні і славетні коріння і традиції. Понад 55 років тому було організовано Українське біохімічне товариство, яке заснував і очолив всесвітньо відомий учений академік Олександр Володимирович Палладін. Наступного року ми будемо святкувати 130-річний ювілей з дня народження цього видатного вченого. Суттєвий внесок у розвиток української біохімічної науки зробили, зокрема, видатні вчені – учні або послідовники академіка Палладіна, такі, як Максим Федотович Гу́лий, Ростислав Всеволодович Чаговець, Давид Лазарович Фердман, Геннадій Харлампієвич Мацука, Дмитро Олексійович Мельничук, Михайло Дмитрович Курський, Микола Євдокимович Кучеренко, Сергій Васильович, Комісаренко, який на цей час очолює Українське біохімічне товариство.

Дуже важливо, що XI Український біохімічний Конгрес відбувається в стінах нашого славетного Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який в цьому році святкує свій 180-річний ювілей. В роботі Конгресу беруть участь учені як академічних інститутів, так і освітніх установ України. Це є важливим кроком у поєднанні академічної та університетської науки і ми постійно готові і надалі сприяти і надавати для цього необхідну підтримку. Я переконаний, що високий професіоналізм, досвід і новітні знання будуть передані нашій молоді – студентам, аспірантам і молодим ученим, які також беруть активну участь у роботі Конгресу.

Приємно відмітити, що проведення цього наукового заходу стало можливим завдяки зусиллям колективів Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна Національної академії наук України. Адресую слова подяки колективу програмного і організаційного комітетів Конгресу. Учасникам же цього представницького наукового зібрання бажаю професійного діалогу, творчих дискусій, плідної роботи на благо нашої України.

Слава Україні!

Ректор Київського національного

університету імені Тараса Шевченка

академік НАН України

 

Леонід Губерський

Шановні учасники XI Українського біохімічного конгресу!

Цими днями у нас свято. Свято української біохімічної науки. Свято – тому що наша наука залишається однією з найцікавіших, найважливіших і найскладніших природничих наук. Тому що біохімія і суміжні науки бурхливо розвиваються і створюють не тільки нові знання про живе, але й закладають основи сучасної біомедицини, дозволяють отримувати нові корисні для суспільства продукти, починаючи від біокомп’ютерів та біороботів до нових і невідомих раніше організмів. Тому що наш Конгрес – це чудова і важлива нагода зустрітися разом і познайомитися з досягненнями світової та вітчизняної біохімії, почути думку колег щодо своїх власних досліджень.

Ми горді з того, що наше товариство, якому понад 85 років, є одним із найдавніших наукових товариств країни і є рівноправним членом Міжнародного Союзу біохімії і молекулярної біології (IUBMB) та Федерації Європейських біохімічних товариств (FEBS), що члени нашого товариства достойно представляють українську науку як в нашій країні, так і за кордоном.

Наш Конгрес проходить у славетному Київському національному університеті імені Тараса Шевченка – визнаному лідеру серед університетів нашої країни. Користуюсь нагодою, щоб щиро подякувати керівництву та співробітникам Університету за можливість провести конгрес та за його організацію.

Український біохімічний конгрес відбувається у складні для нашої країни часи, і тому особливо саме зараз наше завдання полягає в тому, щоб бути на рівні сучасної науки та зробити свій достойний внесок у біохімію і молекулярну біологію, а також використати здобутки світової науки на благо населення України.

Від імені президії Українського біохімічного товариства та організаційного комітету Конгресу бажаю всім вам успіхів та нових звитяг у вашій роботі, і хай вам щастить у всьому!

Зі щирою повагою 

Президент Українського

біохімічного товариства

академік НАН та АМН України

 

Сергій Комісаренко

XI УКРАЇНСЬКИЙ  БІОХІМІЧНИЙ КОНГРЕС
(6-10 жовтня  2014 р., м. Київ)

Серед природничих фундаментальних наук біохімія посідає особливе місце, оскільки перед нею стоїть надзвичайно важлива і цікава задача – всебічне дослідження хімічних та фізико-хімічних процесів, що відбуваються в живих організмах. Абсолютно очевидно, що світова біохімічна наука переживає останніми роками небувалий прогрес, зумовлений  бурхливим розвитком нових методів і технологій, що ґрунтуються на поєднанні досягнень біохімії, клітинної та молекулярної біології, імунології, математичного та комп’ютерного моделювання. Отже, ми цілком можемо розглядати біохімію як комплексну трансдисциплінарну науку, що активно залучає до наукового пошуку методи молекулярної і клітинної біології, молекулярної генетики, фізики, хімії (зокрема, фізичної, органічної, біоорганічної та супрамолекулярної), а також математики. Важливо, що здобутки біохімії знаходять ефективне практичне втілення у медицині, харчовій промисловості, сільському господарстві, охороні довкілля тощо.
6-10 жовтня 2014 р. у Києві у меморіальному Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся черговий XI  Український біохімічний Конгрес, який став визначною подією не лише для української біохімічної спільноти – членів Українського біохімічного Товариства (УБТ), але й для спеціалістів суміжних спеціальностей. До участі в Конгресі були запрошені фахівці в галузі молекулярної та клітинної біології, біофізики, фізіології, хімії, фармакології, експериментальної медицини, іншими словами - ті фахівці, які в своїй науковій діяльності активно використовують біохімічні методи та моделі, а взагалі – всі представники наукової та учбової громадськості (включаючи аспірантів і студентів різних спеціальностей), які цікавляться найновішими досягненнями світової біохімічної науки. Конгрес було підготовлено та проведено УБТ та його базовою установою – Інститутом біохімії ім.О.В.Палладіна НАН України (ІБХ) за підтримки Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Федерації Європейських Біохімічних Товариств (FEBS). Під час проведення Конгресу також відбувся черговий з’їзд УБТ.
Організаційний та Програмний комітети Конгресу очолив президент УБТ академік НАН України С.В.Комісаренко. Почесними співголовами Організаційного комітету Конгресу були президент НАН України академік НАН України Б.Є.Патон та ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка академік НАН України Л.В.Губерський.
У роботі Конгресу прийняли участь 540 колег, серед них - 8 академіків та 9 членів-кореспондентів НАН України, 3 академіки іноземних академій наук, 1 член-кореспондент АН Беларусі, 2 члени-кореспонденти НАМН України, 107 професорів та докторів наук, 205 кандидатів наук, а також 225 представники наукової молоді – студенти, аспіранти, науковці віком до 35 років. Найбільшим було представництво Київського відділення УБТ – 216 учасників. Слід особливо зазначити, що, незважаючи на складну економічно-політичну ситуацію в Україні, учасниками Конгресу були представники не лише Києва, а й практично усіх регіонів нашої країни - Харкова (18 осіб), Івано-Франківська (16), Одеси (14), Дніпропетровська (12), Львова (10) та Тернополя (8); також у роботі Конгресу прийняли участь науковці з Вінниці (3), Чернівців (3), Донецька (3), Мелітополя (2), Білої Церкви (1), Запоріжжя (1), Полтави (1), Ужгорода (1).
Окрім українських вчених, в роботі XІ Українського біохімічного Конгресу взяли участь провідні вчені з Федеративної Республіки Німеччини, Китайської Народної Республіки, США, Білорусі та Грузії. Отже, цілком слушно можна стверджувати, що XІ Український біохімічний Конгрес відбувся як авторитетний міжнародним форум.
На урочистому відкритті Конгресу, що відбулося у Актовій залі Київського університету, вступне слово виголосив президент УБТ академік НАН України С.В.Комісаренко, який зробив також короткий огляд сучасних досягнень біохімічної науки. Було оголошено привітання та побажання успіхів Конгресу від президента НАН України академіка НАН України Б.Є.Патона. З вітальним словом до учасників Конгресу звернувся  ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка академік НАН України Л.В. Губерський, заступник Міністра освіти і науки України професор М.В.Стріха та віце-президент НАМН України академік НАН та НАМН України Ю.І.Кундієв. Від FEBS із вітальним зверненням виступив член Ради FEBS професор Матіас Шпрінцл (ФРН). Плідної роботи учасникам Конгресу побажав президент НАН Грузії академік Георгій Квеситадзе.

xi 1Президент Українського біохімічного Товариства академік НАН України С.В.Комісаренко урочисто відкриває XI Український біохімічний Конгрес. Зліва направо: член-кор. НАН України С.О.Костерін (віце-президент УБТ), академік НАН України Г.В.Єльська (віце-президент УБТ), академік НАН України С.В.Комісаренко, ректор КНУ імені Тараса Шевченка академік НАН України Л.В.Губерський, заступник Міністра освіти і науки України проф. М.В.Стріха, академік НАН України Д.О.Мельничук (віце-президент УБТ).

Учасники Конгресу з великою зацікавленістю заслухали пленарну лекцію видатного вченого-біохіміка академіка Німецької академії та НАН США Вольфганга Баумайстера, директора Інституту біохімії ім. Макса Планка (Мюнхен, ФРН). Його фундаментальна доповідь була присвячена молекулярним механізмам внутрішньоклітинної деградації протеїнів. Професору Баумайстеру було вручено Почесний диплом FEBS «Національний FEBS лектор 2014 року».
xi 2Вручення академіком НАН України віце-президентом УБТ Г.В.Єльською Почесного диплому FEBS професору Вольфгангу Баумайстеру, директору Інституту біохімії ім. Макса Планка (Мюнхен, ФРН), після його виступу з пленарною доповіддю.

Урочисте відкриття Конгресу завершилось яскравою художньою програмою, підготовленою студентами ННЦ «Інститут біології» КНУ імені Тараса Шевченка. Репертуар концерту складався з старовинних та сучасних  фольклорних творів.

xi 3У Актовій залі КНУ імені Тараса Шевченка під час відкриття Конгресу.

  Діяльність наукових секцій Конгресу почалася з пленарної лекції професора Хуанмінг Янга, президента найбільшого в світі центру з дослідження геномів - Пекінського інституту геноміки (BGI-China), члена Академії наук КНР та НАН США. В своїй доповіді професор Янг детально розповів про дослідження геному людини, про сучасні підходи до дешифрування генів різноманітних організмів та про перспективи подальшого розвитку геноміки у світовій науці, зокрема про майбутнє вивчення усіх геномів живого. Професору Хуанмінг Янгу було вручено диплом Почесного члена Українського біохімічного Товариства.
Подальшу роботу Конгресу було сплановано з урахуванням сучасного стану досліджень у галузі світової біохімії. Учасники Конгресу працювали за 6 секціями: I.Структура, властивості та функції біологічних макромолекул і надмолекулярних комплексів; ІІ.Регуляція метаболічних та клітинних функцій; III.Медична біохімія; IV.Біотехнологія і нанобіотехнологія. Біобезпека. V. Біохімія сільськогосподарських тварин і рослин та харчова біохімія. VI. Викладання біохімії та суміжних дисциплін і шляхи вдосконалення фахової підготовки молодих учених. Історія біохімічної науки.
Всього під час проведення Конгресу було заслухано та обговорено 12 пленарних доповідей (30 хв кожна), присвячених нагальним питанням сучасної біохімічної науки (серед яких доповіді: академіка НАН України Я.Б.Блюма, член-кореспондентів НАН України А.І.Вовка, С.О.Костеріна, Е.В.Луговського, Р.С.Стойки, ОП.Солдаткіна, професорів С.П.Сидоренко, В.В.Філоненко, М.В.Скок, С.П.Осинського, Д.В.Колибо, Л.Б.Дробот), а також 136 симпозіальних доповідей (20 хв кожна), що були спрямовані на аналіз фундаментальних питань біохімії, молекулярної та клітинної біології, біофізичної та біоорганічної хімії, а також біотехнології. Робота усіх секційних засідань корелятивно супроводжувалась демонстрацією стендових повідомлень (147 стендів-постерів).

 xi 4xi 5

Наша надія – молодь!

Аналіз усних доповідей та постерних повідомлень свідчить про те, що за звітний період науковцями, які працюють в галузі біохімії та суміжних спеціальностей, було одержано суттєві фундаментальні та практичні результати у дослідженні особливостей механізмів метаболічних перетворень у живих організмах, їхнього перебігу, структурно-функціональних властивостей біологічних макромолекул та біомембран, закономірностей регуляції біохімічних процесів фізіологічно-активними сполуками (як природними, так і штучними). Було накопичено нові дані у галузі протеоміки та ліпідології, молекулярної імунології, біохімічної мембранології, ензиматичного каталізу, біоорганічної та медичної хімії, біосенсорики, а також комп’ютерної, зокрема системної біології.
Суттєво, що значна кількість усних повідомлень, особливо тих, що були представлені на секціях IIІ-V, мали практичну спрямованість, і торкались вирішення актуальних проблем охорони здоров’я, сільського господарства, харчової промисловості, а також збереження довкілля. Подальшого розвитку набули підходи до застосування на практиці досягнень біотехнології та нанобіотехнології.
З високою активністю учасників та з плідними дискусіями було проведено засідання двох виключно цікавих «Круглих столів»: - «Місце і відповідальність вченого в суспільстві. Біоетика, біобезпека, біозахист» (модератор - академік НАНУ Комісаренко С.В.); -«Комп’ютерна біохімія. Біоінформатика, молекулярна динаміка, докінг, грід-технології» (модератор - чл.-кор. НАНУ Корнелюк О.І.).
Важливо, що на ХІ Українському біохімічному Конгресі було продовжено започатковану на попередніх  біохімічних з’їздах традицію конкурсного обговорення кращих усних та постерних повідомлень молодих вчених та відзначення переможців конкурсу. Авторитетна комісія, до складу якої увійшли відомі вчені-біохіміки, ретельно проаналізувала доповіді молодих науковців. Переможцями у конкурсі усних доповідей було визнано М.В.Дергай (Інститут молекулярної біології і генетики НАНУ, Київ) та А.В.Мельник (Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова, Вінниця). Переможцями конкурсу кращих постерних повідомлень стали О.С.Олійник (ІБХ ім. О.В. Палладіна НАНУ, Київ) та О.Е. Смирнов (Київский національний університет імені Тараса Шевченка, Київ). За активну участь у конкурсі були відзначені Почесними грамотами ще 13 молодих дослідників з різних наукових центрів обласних Відділень.

 xi 6xi 7

Дискусії тривають…

Аналіз роботи XІ Українського біохімічного Конгресу дозволяє зробити такі висновки:
1.Розвиток біохімічної науки в Україні за останні роки характеризується посиленням зв’язків із суміжними дисциплінами (молекулярною та клітинною біологією, молекулярною генетикою, нанотехнологією, комп’ютерною біохімією, біоорганічною та супрамолекулярною хімією, біомедициною) та взаємозбагаченням міждисциплінарних методичних підходів.
2.Продовжується плідне розширення міжнародних наукових контактів як між окремими вченими-біохіміками, науковими установами, так і суто між УБТ та FEBS.
3.Відмічено прогрес у вдосконаленні взаємозв’язків академічної та вузівської біохімічної науки як у галузях наукових досліджень, так і у сфері підготовки кадрів молодих біохіміків.
4.XІ Український біохімічний Конгрес сприяв розширенню творчих і наукових контактів між представниками обласних Відділень УБТ.    
Під час роботи XІ Українського біохімічного Конгресу також відбулась важлива науково-організаційна подія – черговий з’їзд УБТ.
Відповідно до порядку денного на з’їзді було заслухано звітну доповідь Центральної ради Товариства за період 2011 - 2014 рр., із якою виступив президент УБТ академік НАН України С.В.Комісаренко, а також звіт Ревізійної комісії. В обговорені звіту президента УБТ брали участь член-кореспонденти НАН Україи Р.С.Стойка, М.А.Тукало, професори В.І.Лущак, Т.О.Паладіна, В.С.Кравець та інші.
XІ з’їзд УБТ постановив:
1.Затвердити звіти Центральної ради та Ревізійної комісії УБТ. Визнати роботу керівних органів Товариства задовільною.
2.Вважати основним завданням Центральної ради УБТ спрямування її наукової та організаційної діяльності на підвищення ефективності наукових біохімічних досліджень та впровадження їх результатів в практику.
3.Рекомендувати членам Товариства активніше публікувати свої наукові роботи у фахових вітчизняних та закордонних журналах, які добре рецензуються та мають високий імпакт-фактор. Адже наразі важливою складовою у діяльності Центральної ради стає оцінка наукового рівня дослідницьких колективів Відділень саме за рівнем публікацій.
4.Продовжувати активну співпрацю з закордонними біохімічними організаціями та установами, зокрема, з FEBS та IUBMB, всіляко сприяти участі членів Товариства у міжнародних проектах та грантах.
5.Спрямувати зусилля на подальше вдосконалення співпраці Центральної ради з регіональними Відділеннями Товариства. Систематично інформувати обласні Відділення щодо діяльності Центральної ради УБТ, а Центральну раду – щорічно щодо діяльності Відділень.
6.Центральній раді УБТ та керівникам регіональних Відділень активніше проводити пошук спонсорів для організації та фінансово-економічної підтримки наукових заходів.
На з’їзді УБТ дипломи почесних членів Товариства були вручені знаним фахівцям, які внесли суттєвий внесок у розвиток сучасної біохімічної науки та підготовку молодих вчених – біохіміків – академікам НАН України Г.В.Єльській та Д.О.Мельничуку, член-кореспонденту НАН України Н.М.Гулій, професорам Р.П.Виноградовій та Є.Є.Перському, канд. біол. наук. О.В.Кірсенко.
З’їзд УБТ таємним голосуванням обрав новий склад Центральної ради. На своєму організаційному засіданні Центральна рада обрала Президію. Президентом УБТ одноголосно було обрано академіка НАН України С.В.Комісаренка, віце-президентами – академіків НАН України Г.В.Єльську та Д.О.Мельничука, члена кореспондента НАН України С.О.Костеріна, ученим секретарем – професора О.П.Матишевську. Ученим секретарем із іноземних справ УБТ було призначено д.б.н. Т.О.Борисову.
Заключне засідання Конгресу було присвячено підведенню його підсумків та врученню переможцям конкурсу молодих науковців і його активним учасникам дипломів, а також грошових премій від спонсорів Конгресу. Почесним гостем заключного засідання була голова Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Л.М.Гриневич, яка у своєму виступі привітала учасників Конгресу з його успішним проведенням і завершенням та закликала науковців до активного залучення у процес обговорення і вдосконалення Закону України про вищу освіту. Л.М.Гриневич, яка за фаховою освітою є біохіміком, було вручено диплом почесного члена УБТ.
 xi 8

Голова Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Л.М.Гриневич вручає диплом аспіранту ІБХ НАН України Кирилу Манойлову  –  активному учаснику конкурсу молодих  науковців.  
Робота ХІ Українського біохімічного Конгресу відзначалася творчим характером, доброзичливим і оптимістичним настроєм, значною мірою зумовленими особливою історичною атмосферою, притаманною Конференц-залі та аудиторіям Червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де відбувались пленарні та симпозіальні засідання, а також «Круглі столи» та зустрічі науковців. Адже під час Конгресу зібралися однодумці – творчі люди, для яких пошук істини, бажання з’ясувати таємниці Живої Природи – найважливіша складова їхнього духовного життя!
Центральна рада УБТ висловлює свою щиру подяку ректорові Київського університету імені Тараса Шевченка академіку НАНУ Л.В.Губерському за визначний внесок до організації і проведення ХІ Українського біохімічного Конгресу.

Член-кореспондент НАН України,
доктор біологічних наук, професор,
віце-президент Українського біохімічного Товариства                               С.О.Костерін

доктор біологічних наук, професор,
учений секретар Українського біохімічного Товариства                        О.П.Матишевська