Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

ГУЛА Надія Максимівна (н. 12.06.1936 р.)

доктор біологічних наук (1977 р.), член-кореспондент НАН України за спеціальністю «біохімія» (1991 р.), член-кореспондент Академії медичних наук України за спеціальністю «біохімія» (1993 р.), професор (2002 р.) , завідувач відділу біохімії ліпідів Інституту біохімії НАН України з 1992 р.

Провідний спеціаліст в галузі медичної біохімії, визнаний міжнародною спільнотою. Основні напрями наукових розробок присвячено фундаментальним дослідженням вітамінів, гормонів, деяких біоактивних метаболітів. Нею вперше в клітинах нейробластоми С1300 N18 описані мінорні фосфоліпідні компоненти- N- фосфатидилетанодамін (NAPE) та N-ацилетаноламін (NAE) , що відносяться до нового класу сигнальних ліпідів ендоканабіноїдів. Показано, що рівень цих ліпідів в тканинах підвищується за умов деяких патологічних станів, зокрема за ішемізації. NAE притаманні кардіопротекторні та нейропротекторні властивості.

На основі цих сполук створені медичні препарати з кардіопротекторною та нейропротекторною дією. Вперше відкрила і довела, що ферменти пентодного циклу локалізовані в різних органелах клітин та підлягають гормональній регуляції. Також нею було показано, що у неплідних чоловіків репродуктивного віку спостерігаються порушення ліпідного складу компонентів сперми, що може служити критерієм неплідності. Вперше продемонстровано пряму мембранотропну дію NAE з насиченим вуглеводневим ланцюгом. Показано, що дія насичених NAE тісно пов’язана з функцією кортикостероїдної, опіоїдної та NO-систем. Одержано результати щодо пригнічення в присутності NAE входу одновалентних катіонів через вератридин-активовані натрієві канали, активацію Са2+ , Mg2+-АТФази плазматичної мембрани, інгібування вільно радикального окислення ліпідів, вплив на диференціацію клітин. Виявлена виражена антизапальна дія NAE. Отримані пріоритетні результати щодо кардіопротекторних, гепатопротекторних та нейропротекторних властивостей NAE з насиченим ацильним ланцюгом в умовах оксидативного стресу, гіпоксії/ішемії та інтоксикації. Розроблено новий лікарський засіб з принципово новим механізмом дії для лікування гострого коронарного синдрому та хронічної ішемічної хвороби серця. Отримано 7 патентів України на спосіб одержання та застосування препаратів на основі NAE для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, алергічних реакцій та неспецифічного запалення, а також як допоміжного засобу при лікуванні пухлин. За результатами досліджень опубліковано 3 монографії та понад 250 статей і тез. В електронній базі даних SCOPUS реферовано 143 статті.

Автор понад 250 наукових праць. Підготувала 2 доктора і 18 кандидатів наук.

Почесний член Українського біохімічного товариства, член редколегії "UkrainianBiochemicalJournal ".

Нагороджена орденом "Княгині Ольги" та медаллю Незалежної України Міжнародного Академічного Рейтингу "Золота Фортуна". Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2010 р).

Основні наукові праці: "Обнаружение и возможная физиологическая роль N - ацилетаноламиновых фосфолипидов в клетках нейробластомы С1300 N 18" (1988 р.); " Фосфоліпіди сперматозоїдів людини та їх роль в забезпеченні фертильної спроможності" (1993 р.); "Довголанцюгові N -ацилетаноламіни як новий клас біологічно активних регуляторів" (1995 р.); "The effect of longchain N-acylethanolamines on some membrane-associated functions of neuroblastoma C 1300 N18 cells" (1993 р.); "Роль системи оксиду азоту ендотелію в патогенезі артеріальної гіпертензії" (1999 р.); "Monohydroxylated Fatty Acid Content in Peripheral Blood Mononuclear Cells and Immune Status of People at Times after the Chernobyl Fccident" (2001 p.); "Вплив N-стеароїлетаноламіну на рівень стабільних метаболітів NO за різних патологічних станів, що супроводжуються оксидативним стресом" (2005 р.).N-стеароїлетаноламін гальмує ріст і метастазування карциноми Льюїс та модулює ліпідний склад легенів у мишей за туморогенезу (2006 р.). Участь циклічних нуклеотидів,протеїнкіназ а та с у реалізації дії N-ацилетаноламінів в адренокортикальних клітинах людини (2007 р.). Вплив N-стеароїлетаноламіну на NO-синтазний шлях генерації оксиду азоту в аорті та серці щурів із стрептозотоцин-індукованим діабетом (2007 р.). Фосфоліпідний склад міокарда у хворих на ішемічну хворобу серця та його зв'язок із порушеннями серцевого ритму (2008 р.). Імуносупресивні властивості N- стеароїлетаноламіну - стабільної сполуки з канабіміметичною дією (2008 р.). Жирні кислоти та їх похідні при патологічних станах (2009 р.). Кардиопротекторный эффект N-стеароилэтаноламина при анафилактическом шоке у морских свинок (2009 р.). Протизапальний ефект N-стеароїлетаноламіну на експериментальну опікову травму у щурів (2009 р.). Effect of N-stearoylethanolamine on free amino acid levels in rat plasma and liver with burn (2011 р.). Вплив N-стеароїлетаноламіну на активність ензимів антиоксидантного захисту та вміст стабільних метаболітів NO в гонадах та плазмі крові щурів з початковими стадіями стрептозотоциніндукованого цукрового діабету (2012 р.). Modulation of excitability, membrane currents and survival of cardiac myocytes by N-acylethanolamines (2012 р.). Антитоксичні та антиоксидантні ефекти N-стеароїлетаноламіну в складі нанокомпозитного комплексу з доксорубіцином в органах мишей з карциномою Льюїс (2013), Вплив N-стеароїлетаноламіну на рівень 11-оксикортикостероїдів і цитокінів IL-1b, IL-6 та TNFa у щурів за неспецифічного запалення при термічному опіку шкіри (2014). The effect of N-stearoylethanolamine on cholesterol content, fatty acid composition and protein carbonylation level in rats with alimentary obesity-induced insulin resistance (2014), N-Stearoylethanolamine restores pancreas lipid composition in obesity-induced insulin resistant rats (2015).

Служб.: 01030, Київ-30, вул. Леонтовича, 9
Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України
тел. : (+380) 44 234-82-29, факс: (+380) 44 279-63-65