Щодо ревізії фінансово-господарської діяльності Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна Національної академії наук України співробітниками Північного офісу Держаудитслужби
Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України є провідною установою України в галузі біохімії та біотехнології. Головні напрями дослідження Інституту присвячено з’ясуванню молекулярних механізмів функціонування організму людини і тварин та пошуку шляхів регуляції цих механізмів з метою створення біотехнологічної продукції: діагностикумів, лікарських та вітамінних засобів, кровоспинних та ранозагоювальних біоматеріалів, тощо. З 2023 року Інститут включено до переліку установ критичної інфраструктури. Ми пишаємося рівнем наших робіт, їхнім впровадженням, співпрацею з лікарями та військовими, а найголовніше – нашим реноме та добрим ім’ям.
Інститут продовжив роботу в умовах пандемії COVID-19 та не зупинив свою роботу під час повномасштабного вторгнення. Більше того – ми долучилися до протидії пандемії, створюючи вітчизняні прототипи вакцин та розробляючи алгоритми діагностики ускладнень цієї небезпечної хвороби. Ми також працюємо над створенням кровоспинних засобів, вивчаємо наслідки та способи протидії ПТСР, а також досліджуємо ефекти забруднення, спричиненого військовими діями, на здоров’я людини. Робота в Інституті не припинялася і навесні 2022 року, навіть коли Києві був в облозі та в період 2022-2024 років, коли почалося суттєве зменшення чи навіть повне припинення фінансування низки наукових програм. І нині дирекція і колектив Інституту роблять усе можливе, щоб наукова робота не припинялася, люди продовжували працювати, щоб до Інституту приходила наукова молодь, закуповувались реагенти, модернізувалося обладнання тощо. Для нас важлива безперервність наукових досліджень Інституту, а також – впевнена і чесна робота у правовому полі. Ми пишаємося тим, що Інститут живе і працює в умовах війни.
У лютому-квітні 2025 року в нашому Інституті проводились заходи державного фінансового контролю співробітниками Північного офісу Держаудитслужби. Хочемо насамперед відзначити атмосферу професійності та взаємної поваги, у якій проходила співпраця на всіх етапах перевірки. Працівники Держаудитслужби на власні очі могли переконатися у тому, що Інститут живе, працює і надає вагомі наукові результати, які є незаперечно важливим вкладом в українську та світову науку. Це підтверджено науковими статтями, отриманими патентами, розробленими технологіями, актами впровадження розробок у виробництво та медичну практику, розробленими методиками, лабораторними регламентами тощо. Наші науковці не завжди могли терміново надавали відповідь на запити ревізійної комісії, оскільки були залучені до експериментів, лекцій чи наукових семінарів. Все це наші ревізори, ми вподівались, сприймали з розумінням.
Для нас було корисно і важливо співпрацювати з працівниками Держаудитслужби, хоча майже всі їхні зауваження, тепер уже висловлені публічно, з нашої точки зору, не відповідають ні дійсному стану справ, ні духу закону і викликам часу. Зокрема, дивно і прикро було читати категоричні висновки про «зайво нараховану доплату до мінімальної заробітної плати в період простою у березні – квітні 2022 року». Хоча при введенні воєнного стану не відразу була юридично врегульована оплата за період простою, а Інститут, попри небезпеку і складні умови роботи, не припиняв своєї роботи з 24 лютого 2022 року, чим зберіг науковий колектив.
Те ж саме стосується і преміювання молодих учених, які з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну опинилися за кордоном, де й завершували розпочаті роботи в рамках наукових тематик Інституту. Про успішність їхньої роботи свідчать наукові публікації в авторитетних міжнародних наукових журналах, а про правильність рішення керівництва Інституту підтримати цих людей, той простий факт, що всі премійовані нині повернулися в Україну і продовжують роботу.
Важко зрозуміти і претензії до виплат коштів завідувачці віварію. У березні 2022 року вона була єдиною співробітницею віварію, яка мала можливість підтримувати віварій та дослідних тварин в належному стану. З етичної точки зору, збереження життя лабораторних тварин – кролів, морських свинок та щурів, належні умови їхнього утримання ми вважали пріоритетним. І нині ми вважаємо, що людяність є головним критерієм, яким варто керуватися у своїх рішеннях, особливо під час війни з ворогом, який неодноразово демонстрував свою зневагу до людської гідності та життя живих істот.
Окремо співробітники Держаудитслужби наголошують, що деякі цивільно-правові договори містять помилки в оформленні, що нібито робить виплати за цими договорами неправомірними, хоча здійснювалися вони відповідно до щомісячних Актів щодо виконаних наукових чи технічних робіт, які конче важливі для виконання наукових досліджень. Наприклад, одне із зауважень стосується обслуговування дистиляційної установки і виробництва якісного дистиляту для потреб Інституту. Щомісячні звіти співробітників Інституту за цивільно-правовими договорами ретельно контролювалися дирекцією (відповідні матеріали зберігаються в архіві бухгалтерії та в службі головного економіста).
Зауваження щодо неправильної роботи з орендарями були б справедливі, якби за Постановою Уряду від 27.05.2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» не були введені обмеження вартості оренди державного майна до 50 % від розрахункової. Внаслідок цього, фінансування спеціального фонду Інституту зменшилося, тому ми були змушені здійснювати низку видатків, таких як видатки заробітної плати охоронцям, за рахунок загального фонду. Пізніше відшкодування орендарями витрат по утриманню відділу охорони до загального фонду є неможливим, тому кошти зараховувалися на рахунок спеціального фонду. За рахунок відшкодованих коштів від орендарів, Інститут покривав видатки загального фонду що дозволило уникнути збитків державного бюджету. Важливо також звернути увагу, що дирекцією Інституту було забезпечено цілодобову охорону території та приміщень Інституту в умовах воєнного стану та навіть в умовах напівоточення міста Києва у 2022 році. Вважаємо, що це свідчить про ефективність та правомірність роботи співробітників Інституту.
Спантеличують і зауваження щодо придбання електроенергії за завищеною ціною. Всі закупівлі електроенергії здійснювалися на тендерній основі. Адже виглядає так, що спершу нас зобов’язали купувати електроенергію за ціною, яку виставляє переможець тендеру, а потім критикують, що ця ціна є завищеною. Ми вже готуємо відповідні листи до постачальників і розраховуємо на допомогу Держаудитслужби у поверненні нам коштів, які в умовах скороченого фінансування були б геть не зайві.
На окрему увагу заслуговує також і закид щодо «неефективного використання коштів, спрямованих на виконання наукових проектів, фінансування яких було припинено у 2022 році. Спрямування Інститутом у 2021 році коштів загального фонду державного бюджету на виконання чотирьох науково-дослідних робіт, які були призупинені та не включені до тематичних планів на 2022, 2023, 2024 роки, відбулось відповідно до бюджетних призначень, затверджених постановою Президії НАН України, без порушень зі сторони Інституту. Надалі, Інститут в межах своїх повноважень здійснював усі залежні від нього заходи для досягнення запланованих за темами цілей і завдань, забезпечення якісного проведення наукових досліджень. При цьому, кошти використовувались раціонально з метою вирішення поставлених у відповідних темах наукових проблем і досягнення підсумкового результату наукових досліджень. У 2021 році ані Інститут, ані Академія наук України не могли передбачити зупинку фінансування цих наукових досліджень у 2022, 2023, 2024 роках. Ми переконані, що у призупиненні фінансування розпочатих проектів більшою мірою винна російська федерація, а не Інститут, як це стверджують співробітники Держаудитслужби.
Важлива для нас і критика наукового проекту «Історико-наукознавчий аналіз найбільш визначних досягнень Нобелівських лауреатів початку ХХІ ст». Результатом виконання наукової тематики стала низка публікацій та видання унікальної монографії, присвяченої узагальненню та систематизації знань про видатні наукові дослідження Нобелівських лауреатів в галузі наук про життя (Life Sciences) з погляду сьогодення та перспектив їх використання в межах сучасних досліджень. Цю працю вже впроваджено у освітній процес. Те, що ревізори вважають цю роботу неефективною, судити нефахівцям складно. Результат даного фундаментального наукового дослідження, крім затвердження Вченою радою Інституту, отримав позитивне обговорення на Науково-видавничій раді НАН України і викликав великий науковий інтерес у зарубіжних колег. Вищезгадану монографію можна завантажити на сайті Інституту і скласти свою думку щодо того, чи варто створювати та видавати наукову та науково-популярну літературу українською мовою в умовах війни, чи краще орієнтуватися на застарілі видання чи на англомовні джерела у мережі Інтернет.
Питання начебто недоотримання роялті Інститутом від ПрАТ «ТЕХНОЛОГ» за ліцензійним договором про надання виключної ліцензії так і лишилося відкритим, хоча Інститут надавав комісії свої аргументовані пояснення. Інститут планує звернутися до ПрАТ «ТЕХНОЛОГ» для розгляду цього питання та, у разі виявлення порушень з боку ПрАТ «ТЕХНОЛОГ», знайти відповідні рішення для їх усунення.
Найбільш суттєве зауваження стосується «завищення вартості наукових робіт через невключення співробітників до облікових карт та наукових звітів». Ми наголошуємо , що заробітна плата за темами нараховувалась виключно за табелями робочого часу, які були підписані керівниками тем та з урахуванням робочих планів. Звертаємо увагу, що при плануванні і документуванні наукових тем обов’язково вказували керівника та відповідальних виконавців. При цьому, допоміжний персонал, який передбачається залучити до виконання досліджень, зокрема - інженерів, лаборантів до робочого плану не включали. Окрім того, у ході виконання наукової роботи, часто виникала необхідність залучення додаткових досліджень за участі інших співробітників Інституту, що неможливо передбачити на етапі планування роботи. Як допоміжний персонал, так і залучені дослідники – співробітники Інституту – отримують оплату своєї праці за поданням керівника теми, який контролює її виконання. У зв’язку з цим, до вартості робіт внесено преміювання працівників, які на початку року не були перераховані у робочому плані. Внесок цих працівників у виконання теми можна оцінити, ознайомившись з повним науковим звітом та опублікованими науковими працями за темою. Іншими словами - жодної копійки не було витрачено на сторонніх осіб.
В цілому ж ми вважаємо, що висновки працівників Держаудитслужби не враховують ані обставин, за яких здійснювалися роботи в Інституті, ані результатів, яких було досягнуто. Дирекція Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України вважає безпідставною категоричність негативних висновків комісії, та висловлює подив їхнім [передчасним] винесенням у публічну площину. Залишаємо за собою право на подальше звернення до відповідних інстанцій для отримання правдивої і справедливої оцінки результатів проведеної ревізії.
Дирекція Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.