Оберіть свою мову

Телефонний довідник(Оновлена версія за 2025р.)

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

 Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 20-го травня (вівторок) 2025 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь аспірантки відділу молекулярної біології Інституту Юлії Куліш «ВПЛИВ ВУГЛЕЦЕВИХ НАНОЧАСТИНОК НА ЕКСПРЕСІЮ ГЕНІВ ТРАНСКРИПЦІЙНИХ ФАКТОРІВ ТА МІКРОРНК». Мова йде за апробацію дисертації на здобуття вченого ступеня доктора філософії. Науковий керівник роботи – член.-кор. НАН України професор Мінченко О.Г.

 Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.

  При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси:

                                                                                                                     https://meet.google.com/icw-rvqx-syj

Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.                                                                                          

З повагою, щиро Ваш -                                                                                                                                                                    С.О.Костерін

10 травня 2025 р.

АВТОРСЬКІ ТЕЗИ

“ВПЛИВ ВУГЛЕЦЕВИХ НАНОЧАСТИНОК НА ЕКСПРЕСІЮ ГЕНІВ ТРАНСКРИПЦІЙНИХ ФАКТОРІВ ТА МІКРОРНК”

Доповідач: Юлія КУЛІШ, аспірантка відділу молекулярної біології

Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Актуальність. Дисертація присвячена вивченню механізмів дії вуглецевих наночастинок, таких як оксид графену та одностінні вуглецеві нанотрубки, на експресію генів низки транскрипційних та регуляторних факторів і мікроРНК у нормальних астроцитах та клітинах гліобластоми для визначення чутливості нормальних і пухлинних клітин до їх дії. Актуальність роботи пов'язана з постійно зростаючим застосуванням різних наночастинок у біології та медицині, зокрема для діагностики і лікування онкологічних захворювань, але про можливий вплив вуглецевих наночастинок на нормальні клітини, тим паче на клітини головного мозку, з’ясований недостатньо і це є вагомим попередженням до їх застосування у медицині.

Мета роботи: дослідити вплив малих доз наночастинок оксиду графену та вуглецевих нанотрубок на експресію транскрипційних факторів та інших регуляторних протеїнів, а також на експресію мікроРНК, які пов'язані зі стресом ЕР і канцерогенезом, як у нормальних астроцитах, так і у клітинах гліобластоми.

Для досягнення поставленої мети було виконані наступні завдання:

1. Дослідити вплив оксиду графену на рівень експресії генів низки транскрипційних факторів як у нормальних астроцитах, так і клітинах гліобластоми.

2. Вивчити ефект оксиду графену на рівень експресії генів регуляторних протеїнів у нормальних астроцитах та клітинах гліобластоми.

3. Дослідити вплив одностінних вуглецевих нанотрубок на експресію генів транскрипційних факторів у нормальних астроцитах та клітинах гліобластоми.

4. Вивчити вплив вуглецевих нанотрубок на рівень експресії генів важливих регуляторних протеїнів у нормальних астроцитах та клітинах гліобластоми.

5. Дослідити вплив вуглецевих наночастинок на рівень експресії мікроРНК в ембріонах Danio rerio.

Методи дослідження. У роботі були використані сучасні методи біохімії та молекулярної біології: виділення РНК і зворотної їх транскрипції, ПЛР у реальному часі для мРНК та мікроРНК, біоінформаційний аналіз, культивування клітин і методи статистичної обробки результатів.

Основні результати.

1. Проведеними дослідженнями встановлено, що рівень експресії генів низки транскрипційних та регуляторних факторів, залежних від стресу ендоплазматичного ретикулума порушується у нормальних астроцитах під впливом оксиду графену.

2. Встановлено, що у клітинах гліобластоми також порушується експресія досліджених генів, але в меншій мірі порівняно з нормальними астроцитами.

3. Виявлені зміни рівня експресії генів низки транскрипційних та регуляторних факторів у нормальних астроцитах за дії на них вуглецевих нанотрубок.

4. Показано, що рівень експресії генів низки транскрипційних та регуляторних факторів у клітини гліобластоми є менш чутливими до дії вуглецевих нанотрубок порівняно з нормальними астроцитами.

5. Встановлено, що під впливом вуглецевих нанотрубок різко знижується рівень експресії мікроРНК в ембріонах Danio rerio.

Висновок. Встановлено, що наночастинки оксиду графену і одностінних вуглецевих нанотрубок викликають біль виражені зміни в експресії генів низки транскрипційних та регуляторних факторів у нормальних астроцитах порівняно з клітинами гліобластоми, що вказує на потенційні ризики використання наночастинок у медичних цілях.

Список публікацій здобувачки за темою дисертації

1. Rudnytska O.V., Khita O.O., Minchenko D.O., Tsymbal D.O., Yefimova Y.V., Sliusar M.Y., Minchenko O.H. The low doses of SWCNTs affect the expression of proliferation and apoptosis related genes in normal human astrocytes. Curr. Res. Toxicol. 2021, 2: 64–71. doi: 10.1016/j.crtox.2021.02.001. Scopus і PubMed

2. Minchenko O.H., Khita O.O., Rudnytska O.V., Yefimova Y.V., Tsymbal D.O., Minchenko D.O., Sliusar M.Y., He Q., Liu K. The impact of single walled carbon nanotubes on the expression of microRNA in zebrafish (Danio rerio) embryos. Endocr. Regul. 2022, 56(2): 115-125. doi: 10.2478/enr-2022-0013. Scopus і PubMed

3. Rudnytska O.V., Kulish YV, Khita O.O., Minchenko D.O.,        Tsymbal D.O., Viletska Y.M., Sliusar M.Y., Trufanova D.D., Minchenko O.H. Exposure to nanographene oxide induces gene expression dysregulation in normal human astrocytes. Endocr. Regul. 2022, 56(3): 216-226. doi: 10.2478/enr-2022-0023. Scopus і PubMed

4. Minchenko D.O., Rudnytska O.V., Khita O.O., Kulish Y.V.,       Viletska Y.M., Halkin O.V., Danilovskyi S.V., Ratushna O.O., Minchenko O.H. Expression of DNAJB9 and some other genes is more sensitive to SWCNTs in normal human astrocytes than glioblastoma cells. Endocr. Regul. 2023, 57 (3): 162-172. doi:10.2478/enr-2023-0020. Scopus і PubMed

5. Minchenko O.H., Kulish Y.V., Viletska Y.M., Khita O.O., Rudnytska O.V., Kozynkevych H.E., Minchenko D.O. The expression of DNAJB9 in normal human astrocytes is more sensitive to nanographene oxide than in glioblastoma cells. Endocr. Regul. 2024, 58(4): 242-251. https://doi.org/10.2478/enr-2024-0029. Scopus і PubMed

Рецензенти:

Денис КОЛИБО,

доктор біологічних наук,

професор,

головний науковий співробітник

відділу молекулярної імунології

Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України                 

Тетяна ВЕКЛІЧ,

доктор біологічних наук,

старший дослідник,

провідний науковий співробітник

відділу біохімії м’язів

Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України,