Виберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

ibchemapfmp

 

                                                          

                                                                                                                 ШАНОВНІ КОЛЕГИ !

 Інформую Вас, що на базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».

 Чергове засідання семінару відбудеться 23 ЧЕРВНЯ 2023 р. (П’ЯТНИЦЯ !) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З доповіддю «Від нуклеосоми до петельних доменів: як топологічні обмеження у хроматині зумовлюють його унікальні властивості» виступить професор кафедри загальної та медичної генетики Навчально-наукового Центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор біологічних наук професор СИВОЛОБ Андрій Володимирович.

До цього листа додаю авторські тези доповіді.  

Прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою:

meet.google.com/zzu-mcas-gwt

Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.

У подальшому пропозиції щодо виступів з доповідями (тези доповіді – 1-2 стор.) на міждисциплінарному загальноакадемічному семінарі необхідно надсилати на ім’я Костеріна Сергія Олексійовича за електронними адресами: kinet@biochem.kiev.ua  ; kosterin.serg@gmail.com .

 Анонси щодо засідань семінару та авторські тези доповідей оприлюднюються на сайтах Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України ( biochemistry.org.ua ) та НАН України ( НАН України : Головна сторінка (nas.gov.ua) ), а також розповсюджуються електронною поштою. Слідкуйте за нашими повідомленнями, будь ласка.  

 Наступне засідання семінару заплановано на вересень м-ць.

 Будемо раді зустрітися з Вами на засіданнях нашого міждисциплінарного загальноакадемічного  наукового семінару !

З повагою -                                          

керівник семінару,

академік НАН України, професор                                                                                                С.О.Костерін

ВІД НУКЛЕОСОМИ ДО ПЕТЕЛЬНИХ ДОМЕНІВ: ЯК ТОПОЛОГІЧНІ ОБМЕЖЕННЯ У ХРОМАТИНІ ЗУМОВЛЮЮТЬ ЙОГО УНІКАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ

 Професор Андрій Сиволоб

ННЦ "Інститут біології та медицини" Київського національного університету імені Тараса Шевченка

У складі елементарної структурної одиниці хроматину ‒ нуклеосоми ‒ ДНК утворює ліву суперспіраль на поверхні гістонових білків. На наступному структурному рівні така полінуклеосомна фібрила формує петлі, кінці яких заякорені на спеціальних білках. Жорстка фіксація кінців створює обмеження, роблячи петлю топологічно еквівалентною до циркулярної ДНК. У результаті в межах петлі може накопичуватись механічна напруга у вигляді так званої надспіралізації. З одного боку, топологічний стан петлі впливає на структурну динаміку нуклеосом, з іншого ‒ сама ця динаміка знімає частину надспіралізації, підвищуючи (всупереч наївним очікуванням) загальну пластичність ДНК у клітинному ядрі, а отже і створюючи умови для функціонування геному. Загалом, хроматинові петлі можуть розглядатись як один із контрапунктів, де молекулярна біологія зустрічається з фізикою і математикою.

В лекції буде окреслено загальні принципи топології циркулярних ДНК і структурної організації хроматину, а також, на основі багаторічних досліджень за участі автора, проаналізовано взаємозв'язок між структурною динамікою нуклеосом і надспіралізацією ДНК та загальні властивості петельних доменів хроматину.