ПОЗДОРОВЛЯЄМО!
За активну участь та вагомі досягнення у науковій діяльності директор Інституту, академік НАН України Сергій Комісаренко на засіданні Вченої ради інституту 13 травня 2025 р. вручив Почесну Грамоту Ради молодих вчених НАН України інженеру 2 кат відділу структури і функції білка КАТЕРИНІ БАЙДАКОВІЙ.
Вітаємо Катерину і бажаємо їй подальших успіхів!
ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 20-го травня (вівторок) 2025 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь аспірантки відділу молекулярної біології Інституту Юлії Куліш «ВПЛИВ ВУГЛЕЦЕВИХ НАНОЧАСТИНОК НА ЕКСПРЕСІЮ ГЕНІВ ТРАНСКРИПЦІЙНИХ ФАКТОРІВ ТА МІКРОРНК». Мова йде за апробацію дисертації на здобуття вченого ступеня доктора філософії. Науковий керівник роботи – член.-кор. НАН України професор Мінченко О.Г.
Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.
При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси:
https://meet.google.com/icw-rvqx-syj
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.
З повагою, щиро Ваш - С.О.Костерін
10 травня 2025 р.
Актуальні проблеми біохімії і біотехнології – 2025
Шановні колеги!
5 – 6 травня в Інституті біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України за підтримки Біонікс Лаб пройшла традиційна щорічна конференція-конкурс молодих вчених «Актуальні проблеми біохімії і біотехнології – 2025», присвячена 100-річчю Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Під час конференції результати своїх досліджень представили студенти, аспіранти та молоді науковці з різних куточків України: Києва, Полтави, Дніпра, Запоріжжя, Івано-Франківська, Львова, Тернополя і Чернівців, а також студенти з міста Бінгьоль та міста Конья, Турція. Доповідачі були присутні як у залі, так і дистанційно, що не завадило учасникам брати активну участь в обговоренні. Також учасники мали можливість послухати пленарні доповіді постдокторантки Олександри ПАВЛОВОЇ на тему «hIPSC-диференційовані дофамінергічні нейрони як корисний інструмент для вивчення їх нейрофізіології та розвитку», а також доктора філософії Ольги РУДНИЦЬКОЇ на тему «Багатогранна роль стресу ендоплазматичного ретикулума в регуляції експресії генів у нормальних астроцитах і клітинах гліобластоми».
Робота конференції здійснювалась в чотирьох напрямках: біохімія та медична біохімія (1-ий день), молекулярна біологія та біотехнологія (2-ий день). Для оцінки виступів під час конференції працювало конкурсне журі. Доповідь оцінювали за якістю презентації та відповідей на питання, за науковим обґрунтуванням виконаної роботи. За найкращі доповіді нагороджено:
До 100-річчя Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України
«НАУКА ДЛЯ СПРАВЕДЛИВОГО МИРУ В УКРАЇНІ»
За такою темою 25 квітня відбулася ХХХ Міжнародна наукова конференція молодих істориків науки, техніки і освіти та спеціалістів, яка проводилася в рамках Міжнародного молодіжного симпозіуму з історії науки і техніки «Пріоритети української науки».
Організаторами конференції були Національна академія наук України, Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва, Українське товариство істориків науки, Рада молодих учених МОН України, Державний політехнічний музей імені Бориса Патона, Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Меморіальний музей О.В. Палладіна та ін.
На конференції розглядалися такі важливі питання, як:
Першими учасників конференції привітали: - від ДУ «ІДНТПІН ім. Г.М. Доброва НАН України» та Українського товариства істориків науки: д.е.н., професор, директор ДУ «ІДНТПІН ім. Г.М. Доброва НАН України» Маліцький Б.А. і д.і.н., завідувачка відділу історії та соціології науки і техніки Литвинко А.С. - від Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України - Академік-секретар Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України Комісаренко С.В. - від Центру досліджень з історії науки і техніки ім. О.П. Бородіна д.б.н., професор Пилипчук О.Я.
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Чергове засідання семінару (23-тє) відбудеться 23-го ТРАВНЯ 2025 р. (П’ЯТНИЦЯ) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З доповіддю «БІОЛОГІЯ, ЩО НАМАЛЬОВАНА» виступить завідувач відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України член-кореспондент НАН України академік НАМН України професор КОРДЮМ Віталій Арнольдович.
До цього листа додаю авторські тези доповіді.
Як завжди, прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою: https://meet.google.com/rrb-efba-uqk :
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
Шановні колеги, вітаю Вас! Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 13-го травня (вівторок) 2025 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь аспіранта відділу структури і функції білка Інституту Олега Платонова «Антитромботична та антипроліферативна дія антагоністів інтегринових рецепторів». Мова йде за апробацію дисертації на здобуття вченого ступеня доктора філософії. Традиційно до цього інформаційного листа додаю авторські тези доповіді.
При цьому повідомляю, що прийняти участь у роботі семінару можна буде й у дистанційному форматі відповідно до наступної адреси:
https://meet.google.com/gpk-toim-qnq
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.
З повагою - С.О.Костерін
24 січня 2025 р.
28-го квітня 2024 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна відбулися Загальні збори Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України. На зборах із Звітом про підсумки наукової діяльності установ Відділення у 2024 р. та перспективи розвитку досліджень і розробок у галузі біологічних і медичних наук виступив академік НАН України С.В.Комісаренко.
В обговоренні звітної доповіді академіка С.В.Комісаренка виступив, зокрема, академік НАН України С.О.Костерін з інформаційним повідомленням, присвяченим роботі МІЖДИСЦИПЛІНАРНОГО ЗАГАЛЬНОАКАДЕМІЧНОГО СЕМІНАРУ У ГАЛУЗІ ПРИРОДНИЧИХ НАУК “АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ФІЗИКО-ХІМІЧНОЇ ТА МАТЕМАТИЧНОЇ БІОЛОГІЇ”.
Презентацію доповіді наведено нижче.(PDF)
25-го квітня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
З доповіддю «Нефункціоналізовані наночастинки та наноструктуровані поверхні як антивірусні/антимікробні агенти» виступив доктор фіз.-мат. наук, професор Лозовський Валерій Зіновійович, кафедра теоретичних основ високих технологій Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
У своєму вступному слові головуючий – академік С.О.Костерін проінформував присутніх, що професор Лозовський Валерій Зіновійович працює на кафедрі теоретичних основ високих технологій Інституту високих технологій КНУ імені Тараса Шевченка. У фокусі уваги Валерія Зіновійовича, зокрема – проблеми нанофізики в біології та медицині, дослідження особливостей взаємодії вірусів та мікроорганізмів з наночастинками та наноструктурованими поверхнями в умовах плазмонного резонансу. По-суті, наш доповідач розбудовує інноваційний підхід до антивірусної терапії. І ще: Володимир Зіновійович - чудовий університетський викладач, авторитетний професор.
5 травня 2025 р, понеділок
18-го квітня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «ЕВОЛЮЦІЯ ЯК УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАКОН» виступив директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України доктор технічних наук академік НАН України професор ШИРОКОВ ВОЛОДИ́МИР АНАТО́ЛІЙОВИЧ.
У своєму вступному слові головуючий – академік С.О.Костерін відзначив, що для академіка В.А.Широкова є властивим дуже яскравий спектр наукових інтересів, він є відомим фахівцем у галузі математичної та прикладної лінгвістики і лексикографії, теорії інтелектуальних мовно-інформаційних систем, фундатором вітчизняної наукової школи лінгвістичної технології. Володимир Анатолійович активно займається проблемами квантової інформації та квантової лінгвістики, лінгвістичних онтологій, системного аналізу, когнітології, концептології та концептографії. В останні 20 років академік В.А.Широков також акцентує свою увагу на аналізі загальних проблем еволюції Світу. Так, ним були сформульовані основні положення загальної концепції еволюції, зокрема, введено поняття механізму еволюції і основний закон (необхідна умова) еволюції: зростання складності системи, що еволюціонує. З еволюційних позицій В.А. Широковим проаналізовано доктрину «керованого хаосу», гіпотези технологічної сингулярності і трансгуманізму. Володи́мир Анато́лійович - засновник і координатор програми створення серії українськомовних словників нового покоління «Словники України»: значним досягненням В.А. Широкова та його наукової школи стало створення першого повномасштабного українського електронного словника – Інтегрованої лексикографічної системи «Словники України». Академік Широков - лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Наш доповідач відомий і як композитор – його вокальні твори виконують професійні музиканти.
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано академіку В.А.Широкову (з рефератом доповіді можна знайомитись за адресою Авторські тези доповіді (PDF)).
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології». Засідання семінару відбуваються в Актовій залі Інституту.
Інформую Вас, що у квітні місяці 2025 р. відбудуться два (!) засідання семінару.
Як Вам вже відомо з попередньої розсилки, 18 квітня (п’ятниця, 10-30) на семінарському засіданні із доповіддю «Еволюція як універсальний природний закон» виступіть академік НАН України професор В.А.Широков (засідання буде провадитися безпосередньо в Актовій залі, адреса для підключення в онлайн-режимі, як раніше було анонсовано - https://meet.google.com/tox-zmxe-dbb ).
А 25 квітня (п’ятниця, 10-30) на черговому засіданні семінару (22-му) з доповіддю «Нефункціоналізовані наночастинки та наноструктуровані поверхні як антивірусні/антимікробні агенти» виступить доктор фіз.-мат. наук професор Лозовський Валерій Зіновійович, кафедра теоретичних основ високих технологій Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка. По-суті, у доповіді буде йти мова за наступне: «Чи можна зламати вірус?».
До цього листа додаю авторські тези доповіді проф. Лозовського В.З.
Як завжди, прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за наступною адресою: https://meet.google.com/jvg-kcsp-uxj
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
До уваги абітурієнтів 2025 року!
У 2025 році умовою допуску до вступу в аспірантуру Інституту будуть результати єдиного вступного іспиту (ЄВІ) в 2023, або 2024, або 2025 роках з оцінкою за кожен блок (ТНЗК та іноземна мова) не менше 150 балів та єдиного вступного випробування з методології наукових досліджень (ЄВВ) не менше 100 балів, які проводяться Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства.
https://testportal.gov.ua/vstupni-do-aspirantury/
ЗУСТРІЧ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ БІОХІМІЇ
ІМ. О.В.ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ
АКАДЕМІКА НАН УКРАЇНИ С.О. КОСТЕРІНА
ІЗ СТУДЕНТАМИ ІНСТИТУТУ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ
КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
11 квітня 2025 р. відбулася зустріч академіка НАН України професора С.О.Костеріна з студентами-бакалаврами 2-го і 3-го курсів навчання кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики Навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Від Інституту високих технологій участь у зустрічі прийняли зав. кафедрою кандидат біологічних наук О.Ю.Нипорко та професор кафедри доктор біологічних наук О.В.Цимбалюк.
В своєму виступі перед студентами С.О.Костерін розповів про історію Інституту біохімії, акцентував увагу на наукових досягненнях його колективу напередодні 100-річчя нашої установи. Мова йшла за визначні фундаментальні та прикладні досягнення вчених Інституту в галузі біохімії, біофізичної хімії та біотехнології. Студенти були ознайомлені з структурою Інституту, проінформовані за різноманітні форми роботи з науковою молоддю.
Наукового співробітника відділу хімії та біохімії ферментів
Вимоги до посади: учасник конкурсу повинен мати науковий досвід наукової, науково-технічної діяльності, мати наукові праці, які опубліковані протягом встановленого періоду у вітчизняних та/або іноземних (міжнародних) рецензованих фахових виданнях, у тому числі у періодичних виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз та/або бути автором (співавтором) або автором (співавтором) та власником (співвласником) діючих патентів на винахід та/або корисну модель;
Шановні колеги! Анонсуємо текст (у pdf форматі) монографії д.б.н. Данилович Г.В. та д.б.н. Даниловича Ю.В. «СИНТЕЗ ТА БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ ОКСИДУ АЗОТУ В МІТОХОНДРІЯХ ГЛАДЕНЬКОГО М’ЯЗА» («НАУКОВА ДУМКА», Київ, 2024, 212 стор., науковий редактор – академік НАН України професор С.О.Костерін).
В монографії наведені дані сучасної наукової літератури та результати авторських комплексних досліджень щодо біохімічних закономірностей синтезу NO у мітохондріях гладеньком’язових клітин. Особлива увага приділена молекулярним механізмам дії оксиду азоту як можливого ендогенного специфічного регулятора концентрації Са2+ у міоцитах, функціонування Са2+-транспортних систем мітохондрій та енергетичних процесів в них. Проаналізовано експериментальні дані щодо впливу калікс[4]аренів – екзогенних нетоксичних модуляторів функціональної активності мітохондрій – на NO-синтазну здатність та біоенергетику органел, а також на внутрішньоклітинний Са2+-гомеостаз.
Монографія може бути корисною для біохіміків, біофізиків та фахівців у галузі молекулярної фізіології, які досліджують функціонування гладеньких м’язів, а також для широкого кола фахівців, які цікавляться біологічними проблемами, пов’язаними з NO. Книга стане в нагоді й студентам старших курсів біологічних та медичних факультетів університетів та аспірантам – біохімікам, біофізикам та фізіологам.
В посібнику розглянуті молекулярні основи регуляції фун-даментальних клітинних процесів від рівня експресії генів та перебігу мета-болічних реакцій до поділу, росту, диференціації і загибелі клітин. Аналізуються біохімічні механізми сприйняття і передачі поза(внутрішньо)клітинних сигналів, які забезпечують узгоджене функціонування клітин, тканин та органів. Хоча посібник призначено передусім студентам вищих навчальних закладів небіологічного профілю, що й зумовило включення до нього початкового розділу, присвяченого вибраним питанням біохімії та біомембранології, він може також зацікавити аспірантів та наукових співробітників – біохіміків, біофізиків та фізіологів.
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
На базі Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Чергове засідання семінару (21-ше) відбудеться 18 КВІТНЯ 2025 р. (П’ЯТНИЦЯ) о 10-30 в Актовій залі Інституту (вул. Леонтовича, 9). З доповіддю «ЕВОЛЮЦІЯ ЯК УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАКОН» виступить директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України академік НАН України професор ШИРОКОВ Володи́мир Анато́лійович.
Як завжди, прийняти участь у роботі семінару можна буде й в онлайн-режимі за адресою: https://meet.google.com/tox-zmxe-dbb
Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі семінару.
28-го березня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «Молекулярні механізми кальцієвої сигналізації в збудливих клітинах: функціональна роль ріанодинових рецепторів» виступив доктор біологічних наук ШКРИЛЬ В’ЯЧЕСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ, Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України.
У своєму вступному слові головуючий – академік НАН України професор С.О.Костерін відзначив, що В’ячеслав Михайлович є фахівцем у галузі нейрофізіології, молекулярної фізіології, клітинної біофізики та біологічної рецепторики. Учень академіка П.Г.Костюка. В.М.Шкриль, зокрема, досяг суттєвих результатів у галузі вивчення ролі ріанодинових рецепторів у формуванні та модуляції концентрації іонів Са у м’язових і нервових клітинах. У своїх дослідженнях Шкриль В.М. активно використовує сучасні прецизійні експериментальні та теоретичні методичні підходи до вивчення актуальних проблем фізико-хімічної біології клітини, а саме методи: - епіфлуоресценції та конфокальної мікроскопії з використанням Са2+-чутливих флуоресцентних зондів для дослідження внутрішньоклітинних кальцієвих транзиєнтів; - петч-клемпа в конфігурації «ціла клітина» для реєстрації трансмембранних Ca2+ струмів, тестування локального вивільнення зв'язаного кальцію під час фотолізного спалаху з кальцієвого буфера; - комп'ютерного моделювання та обробки кальцієвих сигналів для розрахунку кальцієвих потоків; - математичного моделювання.