МІЖНАРОДНІ ЗВ`ЯЗКИ
В Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України активно впроваджуються форми міжнародної кооперації вітчизняних і зарубіжних вчених у вирішенні цілої низки наукових проблем. Міжнародна співпраця проводиться за спільними проектами, використовуються можливості міжнародних фондів у науковому співробітництві. Проводиться робота на основі двосторонніх договорів із закордонними науковими центрами, у рамках протоколів про співпрацю із зарубіжними академіями, а також за грантами, що фінансуються міжнародними організаціями.
За останні роки налагодилась співпраця і допомога з боку Федерації Європейських біохімічних товариств (FEBS) і Міжнародного Союзу Біохіміків та Молекулярних Біологів (IUBMB). FEBS надає фінансову підтримку молодим вченим інституту, що дає можливість відшкодувати витрати, пов’язані з відвіданням щорічного Конгресу FEBS та IUBMB, а також курсів FEBS.
Особливо важливою є участь директора Інституту біохімії академіка НАН України Комісаренка С.В. як президента Українського біохімічного товариства у засіданні Ради FEBS (FEBS CouncilMeeting). Вона відбувається під час роботи конгресу, до неї входять представники усіх біохімічних товариств країн ‒ членів FEBS. Рада FEBS підводить підсумки діяльності комісій, робочих груп FEBS та його членів, розробляє стратегію діяльності товариства. У рамках засідання Ради FEBS Комісаренко С.В. започаткував серію дискусій щодо проблем біоетики та біобезпеки, які викликали значний інтерес і широкий відгук серед членів Ради.
Українське біохімічне товариство та його базова установа – Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України отримують підтримку FEBS щодо компенсації оплати доступу до наукової літератури в електронній базі даних HINARI.
У 2014 р. Польське біохімічне товариство виділило 10 спеціальних стипендій для відвідання молодими вченими з України першого Конгресу BIO 2014, (Варшава, Польща)Польського біохімічного товариства та Товариства клітинних біологів та ін., аплікації щодо отримання стипендій були зібрані та проаналізовані в Інституті біохімії. Четверо молодих вчених Інституту відвідали цю конференцію.
В 2014 р. на базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна була проведена міжнародна школа-конференція «Present and future of fluorescence microscopy and spectroscopy». Цей захід був запланований в рамках трирічного україно-угорсько-швейцарського проекту “Swiss-Ukrainian-Hungarian institutional partnership: strengthening research and education in the field of advanced fluorescence techniques”, що передбачає взаємодію між трьома інститутами-партнерами, які мають відповідну базу для проведення сучасних флуоресцентних досліджень, а координаторами проекту від кожної сторони виступають провідні спеціалісти в цій галузі: 1) Gabor Csucs - Light Microscopy Centre – ETH Zurich – Швейцарія 2) Демченко О. П. – Інститут біохімії ім. Палладіна НАН України 3) Miklos Nyitrai - Department of Biophysics - University of Pecs - Hungary. Проект підримується програмою наукового співробітництва “Scientific Co-operation between Eastern Europe and Switzerland” (SCOPES 2012-2014) Швейцарської Наукової Фундації (Swiss National Science Foundation). Основна мета такого співробітництва – обмін практичним та теоретичним досвідом в області флуоресцентної мікроскопії та спектроскопії та організація курсів-конференцій для молодих науковців.
Традиційні двосторонні українсько-польські Парнасівські конференції з сучасних проблем біохімії, клітинної і молекулярної біології проводяться з 1996 р. почергово раз на 2 роки в Україні та Польщі. Успішність періодичних зустрічей вчених двох країн визначила трансформування Парнасівських конференцій у формат міжнародних із широким міжнародним представництвом. Важливою віхою у цьому процесі стало залучення Ізраїльського біохімічного товариства до підготовки і проведення Парнасівських конференцій, що вперше сталося у Варшаві з 27 по 31 серпня 2011 р.
На базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся важливий національний науковий форум з міжнародною участю – XІий Український біохімічний Конгрес. Організатори конгресу: Національна академія наук України, Українське біохімічне товариство, Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАНУ, Київський національний університет імені Тараса Шевченка за підтримки Міністерства науки і освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії медичних наук України та FEBS. Підтримка з боку FEBS у проведенні Конгресу була досить суттєвою. Від імені FEBS професор Матіас Шпринзл з Університету Баурец, Німеччина, привітав учасників на церемонії відкриття Конгресу, професор Вольфганг Баумейстер, директор Інституту біохіміїМакса Планка з Німеччини, прочитав лекцію "Молекулярні машини внутрішньоклітинної деградації білка». Пленарна лекція професора Хауминга Янг, президента Пекінського інституту генома, під назвою "Проект геному людини. Геноміка і біологічне століття", також привернула увагу учасників.
Плідно працює Українська асоціація з біобезпеки на базі Інституту біохімії. Президент – академік НАН України С.В. Комісаренко. Основною метою діяльності Української асоціації з біобезпеки є збір інформації та поширення знань з питань біобезпеки, біозахисту та біоетики серед фахівців у галузі наук про життя, працівників біотехнологічної та фармацевтичної промисловості.
У квітні 2014 р Інститутом біохімії, Національною академією наук України та Українською асоціацією з біобезпеки був організований семінар "Введення в біобезпеку, біозахист та проблему подвійного призначення в галузі біотехнології" в рамках проекту Р 18 міжнародного співробітництва "Міжнародна мережа університетів та інститутів для підвищення обізнаності про подвійне призначення у біотехнології".
З 4 по 6 жовтня 2014 р. Українською асоціацією з біобезпеки у Києві в рамках проекту УНТЦ № 633 була проведена міжнародна конференція "Розповсюдження знань та освіта з біобезпеки та біозахисту в Україні». У конференції брали участь 47 учасників, у тому числі 33 делегата з 20 українських університетів та 5 дослідних наукових інститутів, 9 учасників з інших країн (Великобританія, Грузія, Німеччина, Фінляндія і Республіка Вірменія), 2 представника УНТЦ. Під час конференції 8 іноземних викладачів представили усні доповіді.
В 2014 році в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України проводилась наукова співпраця на основі угод про науково-технічне співробітництво та грантів із закордонними науковими центрами:
- Лабораторією фізіології Ліверпульського Університету, Велика Британія;
- Національним онкологічним центром Японії, м. Кашина, Японія;
- Університетом Бордо-1, м. Бордо, Франція;
- Державним університетом Арізони, м. Фенікс, США;
- Кардіффським університетом, м. Кардіфф, Велика Британія;
- Інститутом експериментальної біології ім. Ненцького, Варшава, Польща;
- Інститутом біології Білостокського Університету, Польща;
- Медичним центром Седар – Синай, Каліфорнія, США;
- Медичною школою м. Ганновера, Німеччина;
- Університетом Оулу, Фінляндія;
- Університетом Східної Кароліни;
- Інститутом фармакології і біохімії НАН Білорусії, м. Гродно;
- Інститутом біології, Шандунської провінції, Китай;
- Середземноморським Університетом, Марсель, Франція;
- фірмою Хешенгтанг, Ветеринарно-Фармацевтична компанія, ЛТД. (Guangzhou Heshengtang Veterinary Pharmaceutical CO., LTD), м. Гуанчжоу, Китайська Народна Республіка;
- Пекінським інститутом геному;
- Московським державним університетом ім. М.В. Ломоносова, факультетом фундаментальної медицини (Москва, Росія);
- Інститутом макромолекулярної хімії Академії Наук Чеської республіки;
- Інститутом експериментальної ендокринології Словацької академії наук, м. Братіслава, Словакія;
- Інститутом проблем хімічної фізики РАН (м. Черноголовка, Росія);
- Цюріхським Університетом (Швейцарія).
Основні напрямки зовнішньоекономічної діяльності Інституту здійснюються у 2014 р. відповідно до грантів міжнародних організацій та міжнародних договорів (всього 7 міжнародних проектів):
|
Участь у Європейських рамкових програмах є пріоритетним та перспективним напрямком міжнародної діяльності Інституту. В Інституті поглибилася співпраця з Федерацією Європейських біохімічних товариств (FEBS) і Міжнародним Союзом Біохіміків та Молекулярних Біологів (IUBMB). Інтенсифікувалась співпраця з Асоціацією регіональної кооперації із здоров’я, науки та технологій (RЕCOOP HST), яка об'єднує кілька інститутів Західної та Східної Європи з метою накопичення інноваційних біотехнологій на регіональному рівні та виходу на глобальний ринок.
Подією 2014 року стало підписання керівництвом Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України та Пекінського інституту геноміки (BGI-China) Китайської Академії наук, який є найпотужнішим у світі по секвенуванню геномів, договору щодо співпраці двох інститутів з визначення геномів людини та інших організмів. Договір підписано проф. С. Комісаренком та проф. Х. Янгом, президентом Пекінського інституту геному.
Контакти: Інститут біохімії ім. О.В Палладіна Національної академії наук України
вул. Леонтовича, 9, Київ, 01030, Україна.
Тел.:+ (380-44) 2345974; факс:+ (380-44) 2796365
E-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.